Menu
 • Menu

  Okna w budynkach w świetle prawa – kiedy dwie szyby mają sens?

  Wybór okien jest inwestycją na lata, dlatego warto dobrze przemyśleć jej sens i wybrać okna najlepiej dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Montując okna inwestor ma do wyboru dwie opcje: standardowe okna dwuszybowe oraz nowoczesne okna trzyszybowe. Jak sama nazwa wskazuje okna te różnią się od siebie pakietem szybowym, który składa się z dwóch lub trzech tafli szkła. Każdy, kto buduje dom lub remontuje mieszkanie zadaje sobie pytanie: które z tych okien sprawdzi się najlepiej? Czy wybór pomiędzy oknem trzyszybowym, a oknem dwuszybowym zależy tylko i wyłącznie od preferencji konsumenta? W niniejszym artykule dowiesz się, jakie są podstawowe zalety i wady okien dwuszybowych oraz kiedy ich montaż ma sens w świetle najnowszych przepisów w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

  Wybór okien w świetle najnowszych przepisów

  Wybór okien to nie tylko widzimisię właściciela domu ale także konieczność dostosowania się do obowiązujących przepisów prawa. Każdy, kto rozważa zakup nowych okien powinien wziąć pod uwagę fakt, że z dniem 1 stycznia 2017 roku weszły w życie przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi regulacjami okna powinny być dobierane w zależności od standardu energetycznego domu. Począwszy od 1 stycznia 2017 roku zmianie uległy m.in. wytyczne, co do współczynnika przenikania ciepła. Wartość współczynnika przenikania ciepła wynosi obecnie 1,1 W/(m2K), a dla okien połaciowych 1,3 W/(m2K).

  Głównym celem, który przyświecał zmianom w przepisach dotyczących energooszczędności budynków jest dostosowanie polskich standardów związanych ze zużyciem energii do norm europejskich. W związku z powyższym większość firm oferuje obecnie wyłącznie okna trzyszybowe, gdyż właśnie takie okna wstawia się w nowo powstających budynkach wielorodzinnych, biurowcach, czy urzędach. Okna dwuszybowe są domeną budownictwa starszego typu i występują w budynkach, dla których projekt budowlany został zatwierdzony przed 2017 rokiem. Budynki, w przypadku których pozwolenie na budowę wydano w 2017 roku lub później wymagają już okien trzyszybowych, które z zasady zapewniają dużo lepszą izolację i utrzymują stałą temperaturę wewnątrz.

  Kiedy można zamontować okna dwuszybowe?

  Współczynnik przenikania ciepła zależy od zastosowanego szkła i powłok. Okna składające się z dwóch warstw szkła float cechują się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie 1,1 W/(m2K). Po zastosowaniu powłok niskoemisyjnych na wewnętrznej stronie szyby wewnętrznej pakiet taki może osiągnąć współczynnik równy 1 W/(m2K). Jednocześnie okna trzyszybowe osiągają współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,5 W/(m2K). Biorąc pod uwagę powyższe wyniki można dojść do wniosku, że w świetle nowych przepisów teoretycznie okna dwuszybowe nadają się już tylko do remontów starszych budynków. Remont nie jest bowiem budową od podstaw i nowe przepisy w tym przypadku nie obowiązują. Okna dwuszybowe sprawdzą się także w większości budynków  ogrzewanych z sieci centralnych, a także w pomieszczeniach rzadko odwiedzanych, takich, jak na przykład piwnica, garaż lub pomieszczenie gospodarcze. Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli inwestor bez przeszkód może zamontować w budynku okna zgodnie ze starymi wytycznymi warto przemyśleć zakup okien o lepszych własnościach termoizolacyjnych, co z pewnością wpłynie na energooszczędność i obniży rachunki związane z ogrzewaniem, czy klimatyzacją.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.