Obniżka podatków w USA – Trump zapowiada największą redukcję w historii
Planowana przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa obniżka podatków ma być szansą na odbudowę amerykańskiej wielkości. Tak rekomendował ją sam prezydent podczas wiecu w Indianapolis. Jak pisze Polska Agencja Prasowa, reforma podatków została poparta przez przywódców Partii Republikańskiej w Kongresie. Republikanie chcą teraz skupić się na podatkach po niepowodzeniu prób zniesienia programu powszechnej opieki zdrowotnej.
PAP i inne media podkreślają, że amerykański system fiskalny jest o wiele bardziej skomplikowany od polskiego. W 1913 roku kodeks podatkowy liczył 400 stron. Obecnie ma ich aż 70 tysięcy. Rozrost przepisu spowodowany był włączaniem do niego kolejnych poprawek oraz przepisów wykonawczych. System podatkowy po reformie ma stać się prostszy i bardziej zrozumiały dla podatników.
Co ciekawe mimo, że Stany Zjednoczone liczą ponad 300 milionów obywateli, ich fiskus (Internal Revenue Service) zatrudnia tylko 80 tysięcy pracowników. Podczas gdy w Polsce na 38 milionów mieszkańców urzędy skarbowe zatrudniają 40 tysięcy osób.
Obniżka podatków i inne zmiany
Oprócz obniżki samych podatków administracja Trumpa planuje również daleko idące zmiany w samym systemie. Najwyższa stawka PIT ma być zmniejszona z 39,6% do 35%. Kongres może jednak wprowadzić dodatkowy próg dla najwięcej zarabiających. Dwukrotnie podniesiona ma zostać kwota wolna od podatku – do poziomu 12 tysięcy USD.
Podatek PIT ma być zmniejszony z 35% do 20%. Zostanie też wprowadzona możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków kapitałowych na co najmniej 5 lat. Dla podatników indywidualnych zmniejszona będzie liczba progów podatkowych z 7 do 3. Stawki mają wynieść: 12%, 25% i 35%.
Obniżka podatków będzie szła w parze ze zniesieniem podatku od spadku. Dotychczas musiał go płacić każdy, kto odziedziczył majątek większy niż 5,45 mln USD. Likwidacji tego obciążenia domagali się między innymi farmerzy.
Jak twierdzili, cena nowoczesnych maszyn rolniczych przekracza niekiedy 1 milion USD, co znacznie zawyża wartość dziedziczonego gospodarstwa. Firmy posiadające środki finansowe za granicą w przypadku ich repatriacji zapłacą jednorazowy podatek z możliwością rozłożenia go na kilka lat.
Obniżka podatków musi zostać teraz zaaprobowana przez Kongres. Może się to jednak okazać trudne, ponieważ – w przypadku gdy ustawa zwiększy w ciągu 10 lat deficyt budżetowy – będzie ją musiał zaakceptować również Senat większością 60% głosów, co wymaga poparcia części Demokratów.
Źródło – PAP
Dodaj komentarz