Menu

Menu

O czym warto pamiętać planując przeprowadzkę do UK?

Wśród osób planujących wyjazd zagranicę w celach zarobkowych Wielka Brytania już od wielu lat cieszy się dużą popularnością. Istnieje wiele powodów takiej sytuacji, a zainteresowanie emigracją na Wyspy dodatkowo zwiększają historie osób, którym już udało się osiągnąć tam sukces. Dobre zarobki, prawo podatkowe sprzyjające przedsiębiorcom i dostępne możliwości rozwoju sprawiają, że przeprowadzka wygląda bardzo atrakcyjnie. Kiedy więc zdecydujemy się już na spróbowanie swoich sił w UK, warto wiedzieć, jak przygotować się do wyjazdu, by nie wiązał się on dla nas z niepotrzebnymi komplikacjami.

Wielka Brytania

Zakończ swoje sprawy w Polsce

Ostatnią rzeczą, jakiej chcemy, kiedy decydujemy się na rozpoczęcie życia w nowym kraju, jest konieczność nagłego powrotu do Polski z powodu niedokończonych spraw. Właśnie dlatego, jeszcze zanim ruszymy w drogę, niezbędne jest upewnienie się, że nasze zobowiązania są zakończone. W miarę dostępnych możliwości warto rozwiązać zawarte wcześniej umowy dotyczące abonamentów czy wynajmu mieszkania. W ten sposób unikniemy dodatkowych obciążeń finansowych za usługi, z których już nie korzystamy. Dobrym pomysłem będzie też uregulowania wszystkich spraw urzędowych, a także przygotowanie pełnomocnictwa, które zostawimy zaufanej osobie.

Zacznij poszukiwania pracy jeszcze przed wyjazdem

Często można usłyszeć opinie o tym, jak łatwo można w Wielkiej Brytanii znaleźć pracę. Nie powinniśmy jednak kierować się takimi obietnicami i decydować się na wyjazd bez żadnego przygotowania. Ponieważ możliwe, że w naszej sytuacji nie będzie to tak łatwe. W dodatku podjęcie pracy zarobkowej w UK wymaga wcześniejszego uzyskania National Insurance Number (NiN). Chociażby dlatego jeszcze przed dotarciem na miejsce warto umówić się na spotkanie w Jobcentre, w celu załatwienia wszystkich formalności. Dobrym rozwiązaniem będzie także przeglądanie ogłoszeń oraz aplikowanie na nie jeszcze z Polski, dzięki czemu będziemy mogli skrócić czas od przyjazdu do podjęcia zatrudnienia.

Zadbaj o odpowiednie warunki na start

Formalności związane z przyznaniem NiN, założeniem konta bankowego czy wynajęciem mieszkania, mimo że nie są bardzo skomplikowane, mogą zająć nam trochę czasu, powinniśmy więc zadbać o środki wystarczające na nasze utrzymanie, zanim zaczniemy zarabiać. Najwygodniejszym, i pozwalającym na największe oszczędności, rozwiązaniem jest oczywiście spędzenie przynajmniej kilku pierwszych dni u znajomych lub rodziny. Jeśli jednak nie mamy takich możliwości, konieczne jest zorganizowanie noclegu oraz wyżywienia do czasu aż staniemy na własnych nogach.

Przygotuj się na każdą sytuację

Nawet jeśli szczegółowo zaplanujemy cały wyjazd, nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć. Choroby i wypadki mogą zdarzyć się nawet w najmniej spodziewanym momencie, dlatego warto zabezpieczyć się na taką ewentualność, dzięki czemu, jeśli napotkamy na swojej drodze taki problem, będziemy w stanie zminimalizować związane z nim komplikacje. Na podstawie posiadanego w Polsce ubezpieczenia możemy złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która zapewni nam ochronę zaraz po przyjeździe. Warto jednak zadbać też o odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne lub wypadkowe. O wszystkich dostępnych możliwościach można dowiedzieć się wchodząc na polplan.co.uk.

Życie w kraju, którego nie znamy, może wydawać się skomplikowane i wiązać z dużym stresem, szczególnie na samym początku. Jednak dzięki wcześniejszemu przygotowaniu się do wyjazdu i zapoznaniu z rzeczami, o jakie będziemy musieli zadbać, jesteśmy w stanie znacząco ułatwić sobie zadanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.