Menu

Menu

Nowy system naliczania opłat za śmieci. Będą podwyżki?

Od 1 kwietnia br. w Warszawie obowiązują nowe zasady naliczania opłat za gospodarowanie odpadami. Czy oznacza to podwyżki dla mieszkańców stolicy? Nowe taryfy zależą od zużycia wody – zmianę najbardziej odczują większe gospodarstwa. Pięcioosobowa rodzina może teraz zapłacić nawet 250 zł miesięcznie, choć wcześniej płaciła 65 zł. Mimo to miasto utrzymuje, że to „najbardziej sprawiedliwe z rozwiązań”.

Rada m.st. Warszawy zdecydowała o wprowadzeniu od 1 kwietnia br. nowej metody naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami – zależnej od ilości zużytej wody. Przez ostatni rok mieszkańcy stolicy płacili „od lokalu”, a więc po równo − 65 zł w mieszkaniach, a 94 zł w domach jednorodzinnych.

Zgodnie z nowymi zasadami mieszkańcy nieruchomości jednorodzinnych i wielolokalowych domów posiadających wodomierze zapłacą za śmieci według stawki 12,73 zł za 1 m3. W nieruchomościach bez wodomierza albo niepodłączonych do sieci wodociągowej opłata będzie naliczana według wzoru: liczba mieszkańców razy 4 m3 wody razy 12,73 zł. W przypadku domu zamieszkałego przez pięcioosobową rodzinę daje to sumę ok. 250 zł miesięcznie.

Uchwałę przegłosowano głosami radnych Koalicji Obywatelskiej. Radni opozycji (PiS) są przeciwni takiemu naliczaniu opłat za odpady. Z obliczaniem opłaty za śmieci według zużycia wody nie zgadzają się też liczne spółdzielnie mieszkaniowe. − Dla ogromnej większości mieszkańców Warszawy będzie to dotkliwa podwyżka − uważa Maciej Maciejowski ze Stowarzyszenia Spółdzielców Mieszkaniowych i Zarządców Nieruchomości. Zaznacza, że system naliczania opłat jest niesprawiedliwy. Przykładowo w przypadku odczytywania ilości zużytej wody na głównym wodomierzu budynku od tej wielkości zostanie naliczona opłata, podzielona na wszystkich mieszkańców. − W efekcie osoba, która oszczędza wodę lub rodzina, która oszczędnie nią gospodaruje, musi płacić za tych, którzy leją wodę strumieniami − wyjaśnia Maciejowski.

Źródło informacji: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.