Menu

Menu

Nowelizacja Ustawy mieszkaniowej – korzystne zmiany czekają na podpis

Nowelizacja Ustawy mieszkaniowej z poprawkami Senatu została zaakceptowana przez Sejm i czeka na podpis prezydenta. Jeśli zostanie opublikowana, samorządy, towarzystwa budownictwa społecznego i spółki gminne otrzymają większe wsparcie na budowę mieszkań czynszowych.

Zmiany wprowadzone do Ustawy dotyczą przede wszystkim znacznego zwiększenia dofinansowania dla gmin z Funduszu Dopłat. Wsparcie budownictwa przeznaczonego na wynajem wzrośnie z 20 proc. do nawet 35 proc. kosztów inwestycji. W przypadku powstających budynków komunalnych wsparcie ma być jeszcze większe − z aktualnego poziomu 35-45 proc. wzrośnie do nawet 80 proc. Co to oznacza?

Krótsze oczekiwanie na mieszkanie i możliwość przejęcia na własność

dofinansowanie

Większe środki samorządów na wkład własny pozwolą znacznie przyspieszyć inwestycje o przeznaczeniu mieszkalnym. Gminy nie będą już musiały przeznaczać tak dużych nakładów z własnych środków budżetowych i oczekiwać na ich zwrot. Ponadto w ramach nowelizacji Ustawy mieszkaniowej mają dostać pieniądze na remont pustostanów, które ze względu na zły stan techniczny nie nadają się do zamieszkania. Na ten cel dofinansowanie ma wynieść do 80 proc. kosztów modernizacji.

Nowa Ustawa mieszkaniowa wpłynie też na program wsparcia społecznego budownictwa czynszowego. Wprowadzone zmiany przewidują możliwość przejęcie przez najemców mieszkań budowanych przez towarzystwa budownictwa społecznego na własność. Dotychczas takie rozwiązanie nie wchodziło w grę.

Połączone finansowanie z różnych źródeł

Kolejnym novum w Ustawie jest umożliwienie łączenia finansowania z różnych programów. To otwiera przed gminami szybszą ścieżkę do remontów budynków komunalnych. Np. dzięki dofinansowaniu z Funduszu Dopłat i wsparcia z Funduszu Termomodernizacji i Remontów będzie można otrzymać środki pozwalające na remont mieszkań i docieplenie budynku komunalnego.

Zmiany zawarte w pakiecie mieszkaniowym spowodują, że Polacy będą krócej czekać na mieszkania, czy to w zasobach pozostających w towarzystwach budownictwa społecznego, czy w zasobach gminnych − komentuje Michał Baj, dyrektor zarządzający Pionem Programów Mieszkaniowych w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Jedna odpowiedź do “Nowelizacja Ustawy mieszkaniowej – korzystne zmiany czekają na podpis”

 1. Claudia Klein pisze:

  Komplementy sezonu !! Złóż wniosek o pożyczkę w Spotlight Global Services z oprocentowaniem 3%

  * Czy szukasz środków na założenie własnej firmy?
  * Poszukujesz kredytów na realizację dużych projektów?
  * Potrzebujesz pożyczki w mniej niż 24 godziny?
  * Potrzebujesz szybkiej pożyczki na różne cele?
  * Czy masz problem z ekonomią?
  * Czy Twój bank lub inna instytucja finansowa odmówił Ci pożyczki?

  Jeśli tak, moja firma może ci pomóc. Oferujemy najlepsze usługi pożyczkowe na całym świecie.

  Oferujemy doskonałą okazję do uzyskania korzystnego finansowania dzięki pożyczce osobistej do 5 mln euro oraz pożyczce biznesowej do 15 mln euro. Warunki umowy są jasne i zorganizowane przez obie strony. Miesięczne płatności i okresy spłaty można dostosować do swoich możliwości finansowych. Dzięki indywidualnemu podejściu do indywidualnych potrzeb prawie wszyscy wnioskodawcy mogą otrzymać pożyczkę.

  Zainteresowane osoby lub firmy prosimy o kontakt na adres:
  E-mail: spotlightglobalservices@gmail.com |
  WhatsApp: +4915758108767

  Jesteśmy pasjonatami liczenia się integracji finansowej. Nasze pożyczki i produkty inwestycyjne mają na celu zapewnienie wygody i wartości.

  Dzięki Spotlight Global Financial Services możesz pożegnać się ze wszystkimi kryzysami finansowymi i trudnościami, ponieważ jesteśmy certyfikowani, godni zaufania, niezawodni, wydajni, szybcy i dynamiczni

  Gorące pozdrowienia
  Claudia Klein

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.