Menu
Menu

Jakie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy górniczej?

Nowelizacja ustawy górniczejNowelizacja ustawy górniczej a właściwie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego została w dniu 24 marca 2017 roku podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Przewiduje ona wyłączenie nieruchomości rolnych sprzedawanych przez firmy górnicze spod przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Ustawa umożliwia też działaczom związkowym korzystanie z urlopów górniczych.

Nowelizację uchwalił Sejm 9 marca, a Senat nie zgłosił do niej poprawek. Nowe przepisy wejdą w życie następnego dnia po ich ogłoszeniu.

Nowelizacja ustawy górniczej w celu restrukturyzacji górnictwa

Przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego uniemożliwiają sprzedaż nieruchomości rolnych w innych celach, niż rolnicze. Wyłączenie gruntów należących do firm górniczych spod rygoru tej ustawy umożliwi planowaną na przełomie marca i kwietnia fuzję Katowickiego Holdingu Węglowego i Polskiej Grupy Górniczej. Była to główna przyczyna, dla której o szybkie uchwalenie nowelizacji apelował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Część gruntów należących do kopalń to formalnie grunty rolne, chociaż nigdy nie były używane do prowadzenia działalności rolniczej, a na niektórych z niech znajdują się na przykład hałdy górnicze. Nowelizacja umożliwia zbywanie przez przedsiębiorstwo górnicze innemu podmiotowi działającemu branży górniczej nieruchomości rolnych w celu prowadzenia na nich innej, niż rolnicza działalności.

Urlopy górnicze dla działaczy związkowych

Inna zmiana zawarta w nowelizacji dotyczy urlopów górniczych. Prawo do takich urlopów przyznane jest osobom, którym, ze wzglądu na wiek i staż pracy, brakuje nie więcej niż cztery lata do nabycia praw emerytalnych. Zgodnie z nowelizacją do stażu będzie wliczany czas pełnienia funkcji z wyboru w organizacji związkowej i innych instytucjach dialogu społecznego.

Urlop górniczy przysługiwał dotychczas wyłącznie górnikom dołowym, którym do emerytury pozostało nie więcej niż 4 lata. Jest to świadczenie wypłacane z budżetu państwa w wysokości trzech czwartych dotychczasowego wynagrodzenia pracownika.

Nowelizacja przyznająca prawa do urlopu również działaczom związkowym budziła najwięcej zastrzeżeń opozycji i części organizacji społecznych. Jednak minister Tchórzewski argumentował, że pozbawienie działaczy związkowych tego prawa może oznaczać karanie górników, za to że zostali wybrani przez swych kolegów do pełnienia funkcji społecznych.

Według ministra energii ustawa obejmie zaledwie kilkadziesiąt osób w skali kraju, a jej koszty dla budżetu nie przekroczą 20 mln zł w ciągu czterech lat. Według ministra zmiany nie wymagają też notyfikacji programu pomocy publicznej dla górnictwa w Komisji Europejskiej.

Przedstawiciele Solidarności stwierdzili, że ustawa nie daje związkowcom żadnych dodatkowych przywilejów. Zaprzeczyli też, że byli autorami nowelizacji. To stanowisko potwierdził minister Tchórzewski.

Nie jest to pierwsza w ciągu ostatniego roku nowelizacja ustawy górniczej. W ostatnim czasie zwiększono między innymi do 7 mld zł limit wydatków na restrukturyzację górnictwa i umożliwiono eksploatację metanu z likwidowanych kopalń.

Źródło – PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.