Menu

Menu

Nowe mieszkanie a procedury. Na co zwrócić uwagę?

Co warto wiedzieć, kupując nowe mieszkanie? Przede wszystkim – to transakcja, która nie kończy się bynajmniej na odbiorze kluczy. Koniecznie trzeba zadbać o wiele innych formalności, dzięki którym można cieszyć się swoim nowym metrażem.

Własne mieszkanie cieszy niezależnie od tego, czy jest niewielką kawalerką, czy ponad 80-metrowym apartamentem. Dla osób, które kupują nieruchomość po raz pierwszy, stanowi ważny krok w nową, zdecydowanie bardziej dojrzałą rzeczywistość. Na co zwrócić uwagę kupując nowe mieszkanie?

Nowe mieszkanie

Prawne regulacje zakupu

Wiele zależy oczywiście od tego, czy jest to mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Procedury – np. skarbowe – różnić będą się w zależności od tego, jaki jest status nieruchomości. Niezależnie od tego, skąd pochodzi mieszkanie i czy jest finansowane kredytem, czy zakupione z oszczędności, warto od początku zadbać o porządek w dokumentacji. Wystarczy do tego kilka segregatorów A4, w których można wydzielić sektory na dokumenty każdego typu: od prawnych po np. specyfikację techniczną mieszkania. Warto pamiętać, że wszystkie tego typu zapisy będą bezcenne w przyszłości – np. w razie sprzedaży nieruchomości.

Uregulowanie kwestii czynszu

Zakup mieszkania to oczywiście obowiązek comiesięcznych opłat na jego utrzymanie. Ciepła i zimna woda, wywóz śmieci, administracja, fundusz remontowy – to tylko część z kosztów, jakie ponieść trzeba, aby nieruchomość była w dobrym stanie, a właściciele mieszkań mogli cieszyć się wygodą we wnętrzach. W tym kontekście warto ustawić po prostu stałe, comiesięczne obciążenie rachunku bankowego na poczet opłat dla spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty. Nieregularne wpłaty prędzej czy później poskutkują zaległościami, które trudno będzie jednorazowo spłacić.

Zamówienie usług telekomunikacyjnych

Mieszkanie bez internetu? Takie rozwiązanie dla osób młodych jest dziś już nie do zaakceptowania. Mogą zrezygnować z telewizji, ale już sieć jest dla nich fundamentem rozrywki. Z kolei nieco starsze pokolenia decydują się na obie usługi – telewizję z internetem. Operatorzy często również zapewniają też telefonię. Stąd ważne, by starannie przeanalizować oferty dla danej lokalizacji. Świetnie sprawdza się w tym przypadku porównywarka PanWybierak.pl – zbiera wszystkie oferty operatorów, co pozwala porównać ceny i warunki.

Zmiana adresu w urzędach

To kwestia równie ważna, co…. ignorowana. Wyprowadzając się od rodziców i kupując nowe mieszkanie, łatwo zapomnieć o tym, by we wszystkich możliwych instytucjach ustawić nowy adres korespondencyjny. To akurat niewielki problem, bo rodzice ową korespondencję zawsze chętnie przekażą. Jeśli jednak dotychczasowym adresem kontaktowym było wynajmowane mieszkanie – zajęte obecnie przez nowe osoby – będzie to już wyzwanie. Stąd ważne, by po przeprowadzce zmienić swoje adresy kontaktowe m.in. w urzędzie skarbowym, bankach, jednostkach finansowych. W ten sposób nowy właściciel ma pewność, że korespondencja nie trafi w niepowołane ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.