Menu

Menu

Niższy PIT – zapowiedź nowego ministra finansów

Niższy PITNowy minister finansów Marian Banaś powiedział, że skłania się do prostego zmniejszenia stawki PIT z 18 do 17 procent – pisze na swoim portalu TVN24 BiS. Banaś w ubiegłym tygodniu przejął kierowanie ministerstwem po Teresie Czerwińskiej. Wcześniej resort proponował, by niższy PIT na najniższym progu dotyczył wyłącznie osób o dochodach mniejszych od 42,8 tysiąca zł rocznie.

Minister finansów uznał zmianę za bardzo istotną – podaje TVN24 BiS – ponieważ stanowi ona element rządowego programu gospodarczego. Nie wiadomo jeszcze, ile ta obniżka kosztować będzie Budżet Państwa.

Ponadto Banaś pozytywnie ocenił pomysł zerowej stawki PIT dla młodych osób. Jak powiedział: W przypadku tzw. PIT 0 dla młodych osób uważam, że najlepszym rozwiązaniem będzie zwolnienie z podatku do poziomu obecnego progu podatkowego. Oczywiście zaproponujemy także podniesienie kosztów uzyskania przychodu. Dzięki temu bez zwiększania kwoty brutto naszych wynagrodzeń otrzymamy większy przelew na konto. (cytat za TVN24 BiS)

Wprowadzenie zerowego podatku PIT do progu oznacza, że nie zapłacą go młode osoby zarabiające mniej niż 85,5 tysiąca zł rocznie. Wcześniej resort proponował utworzenie zupełnie nowego progu podatkowego na poziomie 42,8 tysiąca zł. Poniżej tej kwoty miał obowiązywać niższy PIT i zerowa stawka dla młodych.

Niższy PIT – projekty podatkowe w ciągu najbliższych tygodni

Zgodnie z zapowiedzią ministra w ciągu najbliższych tygodni projekty nowych przepisów trafią do konsultacji i pod obrady Rady Ministrów. Banaś chce, by część zmian wprowadzających niższy PIT została uchwalona jeszcze w tym roku. Jednak ostateczny termin zależeć będzie od parlamentu.

Cytowany przez TVN24 BiS szef resortu odniósł się również do działań na rzecz uszczelnienia poboru podatków. Powiedział on: Wcale nie chodzi nam o to, żeby kolejne rozwiązania były utrudnieniami, a wręcz odwrotnie. Dzięki temu, że wprowadzamy zmiany, eliminujemy oszustów, którzy wypychali z rynku uczciwych przedsiębiorców i ograniczali im pole do działania. Jeszcze raz powtórzę, chcemy wspierać uczciwych i stwarzać im coraz lepsze warunki do rozwoju.

Dodał przy tym, że istnieją jeszcze możliwości dalszego uszczelniania luki VAT. W ubiegłym roku wyniosła ona 12,5 procenta, co oznacza, że do Budżetu nie wpłynęło 25 mld zł. Całkowita likwidacja luki nie jest możliwa, ale rząd ma w tej kwestii jeszcze możliwości działania – stwierdził Banaś.

Na pytanie dotyczące ewentualnego podniesienia stawek VAT minister odpowiedział, że są one nieprawdziwe. Równie dobrze moglibyśmy powiedzieć, że Ministerstwo Finansów planuje wyprawę na księżyc. To jest tak samo realne – powiedział (cytat za TVN24 BiS)

Ich wysokość ma zostać nawet obniżona. Jak stwierdził Banaś, w rządowej Aktualizacji Programu Konwergencji zapisano, że w 2022 roku stawki podatku VAT mają zostać zmniejszone do 7 i 22 procent.

Autor: Waldemar Kubielski
Źródło: TVN24 BiS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.