Menu
Menu

Neutralność klimatyczna coraz dalej?

Coraz więcej firm z sektora energetycznego wierzy, że osiągnięcie neutralności klimatycznej na świecie opóźni się o co najmniej dekadę. To wniosek z najnowszego badania firmy doradczej Bain & Company. Pomimo rosnącego zaniepokojenia kosztami transformacji większość spółek z branży utrzymuje lub zwiększa poziom zielonych inwestycji.

neutralność klimatyczna

Większość przedstawicieli firm z branży energii i surowców naturalnych uważa, że globalne cele związane z neutralnością klimatyczną zostaną osiągnięte dopiero w 2060 r. lub później. Według badania Bain & Company, przeprowadzonego wśród ponad 600 spółek na świecie, taką opinię podzielało 62 proc. respondentów. Odsetek ten wzrósł z 54 proc. w 2023 r. Powodem spodziewanego opóźnienia jest niska rentowność projektów dekarbonizacyjnych.

Firmy z branży energetycznej ambitnie podchodzą do rozwoju działalności związanej z transformacją energetyczną. Jednak coraz większym problemem, z którym muszą się mierzyć, jest możliwość generowania odpowiednich stóp zwrotu z tego typu projektów. W rzeczywistości im silniej firmy angażują się w transformację energetyczną, tym bardziej realistycznie patrzą na problemy związane z jej praktyczną realizacjąmówi Roch Baranowski, partner zarządzający Bain & Company Poland.

Zniechęcające koszty inwestycji

Podobnie jak w ubiegłym roku, za największą przeszkodę w rozwijaniu projektów związanych z wdrażaniem gospodarki niskoemisyjnej spółki z branży uważają niechęć klientów do ponoszenia wyższych kosztów z tego tytułu. To sprawia, że trudno jest im uzyskać zadowalające stopy zwrotu z inwestycji. Odsetek respondentów, którzy widzą to jako największy problem w realizacji transformacji energetycznej, wzrósł w tym roku o 14 punktów − do 70 proc.

Istotnym czynnikiem, który miał negatywny wpływ na wdrażanie projektów dekarbonizacyjnych w ub.r., były rosnące stopy procentowe. Wysoki koszt finansowania zwiększa koszty projektów niskoemisyjnych, a tym samym zmniejsza ich rentowność. Jak wynika z naszych analiz, przy wzroście kosztu kapitału o 500 punktów bazowych roczne przychody z inwestycji musiałyby wzrosnąć nawet o połowę, by można było sfinansować projekt – dodaje Roch Baranowski.

Globalne nastawienie do inwestycji w OZE

Pomimo rosnących obaw co do terminu osiągnięcia neutralności klimatycznej większość spółek utrzymuje lub zwiększa poziom inwestycji związanych z transformacją energetyczną. Aż 61 proc. firm z Bliskiego Wschodu, 55 proc. z regionu Azji i Pacyfiku oraz 51 proc. z Ameryki Łacińskiej twierdzi, że do 2030 r. inwestycje w odnawialne źródła energii, projekty wodorowe, bioprodukty oraz wydobycie surowców związanych z transformacją energetyczną pozytywnie wpłyną na ich wyceny i zyski.

Mniej entuzjazmu wykazują przedsiębiorstwa z Europy i Ameryki Północnej. Tam odpowiednio 30 i 29 proc. firm wyraża optymizm, że inwestycje w nowe obszary działalności pozytywnie przełożą się na ich rentowność. Jak pokazuje badanie Bain & Company, Ameryka Północna jest postrzegana jako najbardziej atrakcyjny region dla realizacji zielonych inwestycji. Na drugim miejscu plasuje się Europa, a za nią Australia i Nowa Zelandia. Jednocześnie ok. 70 proc. respondentów twierdzi, że zmniejszenie niepewności regulacyjnych w bardzo istotnym stopniu pomogłoby we wdrażaniu projektów niskoemisyjnych.

AI w służbie energetyki

Ponadto coraz więcej firm z sektora energii i surowców uważa, że sztuczna inteligencja i technologie cyfrowe będą znacząco wpływać na ich działalność do końca tej dekady. Odsetek ankietowanych, którzy podzielają taką opinię, wzrósł w tym roku z 56 proc. do 65 proc. Największy potencjał firmy widzą w wykorzystaniu AI do poprawy wydajności, produkcji i optymalizacji łańcucha dostaw. – Na razie większość firm koncentruje się na dość prostym wykorzystaniu AI, często w administracji. Z czasem branża będzie wprowadzać coraz bardziej zaawansowane i potencjalnie bardziej skuteczne rozwiązania, w tym zautomatyzowane prace projektowe i inżynieryjne twierdzi Roch Baranowski.

Cały raport nt. badania Bain & Company: Reality Check: Energy and Natural Resource Executive Pulse 2024 | Bain & Company

Źródło informacji: materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.