Najlepsze uczelnie świata – Polska daleko w tyle
Od lat polskie uczelnie zajmują odległe miejsca w światowych rankingach. Nie są to więc najlepsze uczelnie świata. Najwyższe miejsce zajmują naprzemiennie Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski. Jak pisze na swym portalu TVN24 BiS; w tegorocznym zestawieniu QS World University Ranking spośród polskich uczelni najlepiej wypadł Uniwersytet Jagielloński, który znalazł się na 338 miejscu. Najlepiej w rankingu oceniony został Massachusetts Institute of Technology.
Chociaż polskie uczelnie są na odległych pozycjach, ich sytuacja poprawiła się w porównaniu z ubiegłym rokiem. Uniwersytet Jagielloński zaliczył spory awans z pozycji 411 w 2018 roku. Również sporym awansem może poszczycić się Uniwersytet Warszawski. Nie pomógł mu on jednak utrzymać prowadzenia. W ciągu roku przeskoczył on z miejsca 394 na 349.
Można więc powiedzieć, że najlepsze uczelnie świata raczej długo nie znajdą się w Polsce. Pozycja dwóch najlepszych z naszych szkół wyższych w czwartej setce nie może cieszyć.
W sumie w rankingu znalazło się 16 szkół wyższych z naszego kraju. Pozostałe trafiły na miejsca, które zostały określone już mniej precyzyjnie. Politechnika Warszawska trafiła na pozycję między 521 a 530. Również ona awansowała; w 2019 roku była między miejscem 601 a 650. Pozostałe 12 polskich uczelni zajęły miejsca w dalszych setkach (między 801 a 1000).
Najlepsze uczelnie świata daleko przed naszymi
Jak pisze TVN24 BiS, miejsca w setkach 9 i 10 zajęły się: Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Krakowska, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Śląski, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Politechnika Wrocławska.
Tradycją pozostaje, że w tego typu rankingach czołowe pozycje zajmują uczelnie ze Stanów Zjednoczonych. Nie inaczej było w tegorocznym zestawieniu. Pierwsze miejsce zajął Massachusetts Institute of Technology (MIT). Na kolejnych miejscach wylądowały natomiast: Uniwersytet Stanforda oraz Uniwersytet Harvarda. Najlepsza brytyjska uczelnia, Uniwersytet Oksfordzki znalazła się tuż za podium.
Jak podaje TVN24 BiS: QS World University Ranking przygotowuje brytyjska firma Quacquarelli Symmonds, która wydaje publikacje poświęcone edukacji i studiowaniu za granicą. Jest on jednym z czterech najważniejszych światowych rankingów edukacyjnych obok Times Higher Education, Rankingu Szanghajskiego oraz U-Multirank.
W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę 1000 szkół wyższych z całego świata. Najlepsze uczelnie świata wybrano na podstawie 6 kryteriów. Brano pod uwagę: reputację w środowisku akademickim, prestiż wśród pracodawców, liczbę wykładowców w stosunku do liczby studentów a także liczbę cytowań i liczbę pracowników zagranicznych.
Najlepsze uczelnie świata dzieli spory dystans do naszych szkół wyższych. Chociaż pozycja najlepszych nieco się poprawia, miejsca w czwartej setce nie można uznać za sukces.
Autor: Wojciech Ostrowski
Źródło: TVN24 BiS
Dodaj komentarz