Menu

Menu

Młodzi profesjonaliści z Polski zawalczą o branżowe mistrzostwo Europy w EuroSkills

17-osobowa drużyna młodych profesjonalistów z Polski w wieku od 18 do 26 lat wyjechała do Graz na Europejski Konkurs Umiejętności Branżowych EuroSkills 2021. Ekipa WorldSkills Poland po raz drugi będzie reprezentować w zawodach nasz kraj.

Polska reprezentacja EuroSkills Poland 2021

Polscy zawodnicy będą walczyć o medale i tytuł Mistrza Europy w 16 z 40 konkurencji. Zmierzą się w takich kategoriach, jak dekarstwo, florystyka, frezowanie CNC, fryzjerstwo, gotowanie, meblarstwo, obsługa gości hotelowych, projektowanie graficzne, spawalnictwo, stolarstwo, układanie parkietów, technika laboratorium chemicznego, a także w obszarach technologii mody, instalacji elektrycznych, technologii pojazdów ciężkich oraz technologii samochodowej.

Udział w EuroSkills szansą na rozwój zawodowy

Dla zawodników EuroSkills 2021 to szansa na rozwój zawodowy i osobisty, ale również przygoda życia. Dla firm to szansa na pozyskanie najwyżej wykwalifikowanych pracowników – mówi dr Paweł Poszytek, dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności oraz delegat WorldSkills na Polskę. W jego ocenie zawody EuroSkills to również miejsce, w którym europejscy liderzy przemysłu, edukacji i szkoleń nawiązują współpracę. Wspólnie dzialają na rzecz promocji szkolnictwa zawodowego i promowania unikatowych umiejętności praktycznych.

Program WorldSkills, w ramach którego rozgrywane są zawody EuroSkills 2021, promuje specjalistyczne kształcenie zawodowe, które zniknęło w pewnym momencie z uwagi systemowej. Tymczasem w życiu społecznym i gospodarczym potrzebni są wysoko wyspecjalizowani pracownicy – twierdzi dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”.

Walka z konkurencją i z czasem

Polscy zawodnicy, wyłonieni w eliminacjach krajowych, przygotowywali się do startu w EuroSkills przez rok. Najlepsi z nich mają szansę awansować do mistrzostw świata WorldSkills 2022 w Szanghaju. Czego obawiają się członkowie polskiej reprezentacji? − Największą trudnością będzie przełożenie wiedzy i umiejętności na wykonanie zadania w określonym czasie i w jak najwyższym standardzie – mówi Bartosz Wicherek, startujący w kategorii „Gotowanie”. Każde zadanie, z którym będą się mierzyć uczestnicy zawodów w tej dyscyplinie, będzie wymagało intensywnej pracy przez 3,5 godziny.

Biznes wspiera i… rekrutuje zawodników

Do programu WorldSkills włączają się największe firmy krajowe i duże światowe koncerny, które sponsorują udział zawodników, a następnie szukają wśród nich kadr do swoich firm. Koncern Siemens zatrudnia w swoich oddziałach na całym świecie ponad tysiąc pracowników zrekrutowanych spośród uczestników zawodów WorldSkills i EuroSkills. − Możemy poszczycić się pierwszymi sukcesami. Maciej Pisarek, który na zawodach WorldSkills w Kazaniu w 2019 r. wywalczył wicemistrzostwo świata w gotowaniu, w tej chwili uczy się w prestiżowej szkole w Londynie. I oczywiście ustawia się do niego kolejka szefów kuchni z gwiazdkami Michelina – komentuje dr Paweł Poszytek.

Prestiż zawodów i światowe uznanie na najwyższych szczeblach

W programie WorldSkills, którego historia sięga 70 lat wstecz, uczestniczy ponad 80 krajów, w tym wszystkie państwa europejskie. O tym, jak bardzo inicjatywa jest doceniana na świecie, może świadczyć fakt, że nawet najwyższe władze państwowe zabiegają o to, aby zawody EuroSkills czy WorldSkills odbywały się w ich krajach.

Polska ubiega się o organizację EuroSkills w 2027 r. − Staramy się wyłaniać najlepszych zawodników w branżach tradycyjnych i nowoczesnych, związanych z przemysłem 4.0, komputeryzacją, sztuczną inteligencją, chmurą obliczeniową, cyberbezpieczeństwem czy robotyką mobilną – mówi dr Paweł Poszytek.

Występy zawodników WorldSkills Poland można śledzić w mediach społecznościowych, m.in. na www.facebook.com/WorldSkillsPoland.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.