Menu

Menu

Mieszkanie w Warszawie – kupować teraz czy poczekać?

Ceny mieszkań nieustannie rosną i mimo oczekiwań inwestorów nawet pandemiczna rzeczywistość nie wpłynęła na obniżenie średnich cen ofertowych i transakcyjnych. Wciąż popyt na rynku mieszkaniowym jest ogromny, a koszty ponoszone przez deweloperów ciągle rosną. Niepewny gospodarczo czas spowodowany pandemią koronawirusa oraz stale rosnące ceny nie zrażają jednak do zakupu nieruchomości. Chętnych na kupno własnego M wciąż nie brakuje. Czy warto teraz kupić mieszkanie w Warszawie, czy może warto się wstrzymać i poczekać na rozwój postpandemicznej sytuacji?

Czy koronawirus wpłynie na ceny mieszkań

Na rynku mieszkaniowym bez zmian

Podobnie jak w 2019 roku, tak i pierwsza połowa 2020 roku to czas licznych transakcji i wielu chętnych na zakup własnego mieszkania. Na warszawskim rynku mieszkaniowym ceny mieszkań z rynku wtórnego i pierwotnego rosną nieprzerwanie od 2018 roku.

Od początku epidemii, czyli od marca bieżącego roku, nie odnotowano mniejszego popytu na rynku nieruchomości. Choć banki zwiększyły restrykcje dotyczące udzielania kredytów hipotecznych, to wciąż gros transakcji realizowanych jest przy dużym udziale gotówki. Powoduje to, że mieszkania w Warszawie kupują zarówno osoby, które zaspokajają własne potrzeby mieszkaniowe, jak i inwestorzy lokujący kapitał na rynku nieruchomości.

Nic dziwnego, bowiem obniżenie stóp procentowych całkowicie zniweczyło jakąkolwiek opłacalność lokat i wielu innych produktów bankowych. Z tego powodu inwestorzy uciekają z własnym kapitałem właśnie na wciąż wyjątkowo stabilny i atrakcyjny rynek mieszkaniowy, który jest w stanie zaoferować stopę zwrotu na poziomie nawet 7-8 proc. w skali roku.

Czy koronawirus wpłynie na ceny mieszkań w Warszawie?

Zarówno według deweloperów, jak i niezależnych ekspertów rynkowych, w najbliższym czasie nie powinniśmy spodziewać się obniżek cen mieszkań. Choć koronawirus nieco ostudził zakupowy zapał niektórych inwestorów, to wciąż rosnące koszty budowy nieruchomości, nienasycenie rynku i potężny popyt na polskim rynku mieszkaniowym sprawią, że ceny transakcyjne i ofertowe nie powinny zostać obniżone.

I choć sprzedaż mieszkań powoli wyhamowuje, a wiele osób wstrzymuje się z kluczowymi decyzjami finansowymi, to nie powinniśmy oczekiwać dużych zmian na rynku nieruchomości.

Kupować mieszkanie czy poczekać?

Decyzja dotycząca zakupu mieszkania w czasie recesji gospodarczej spowodowanej koronawirusem powinna być dokładnie i metodycznie przemyślana. Choć eksperci nie przewidują dużego zamieszania i spadków cen nieruchomości w najbliższej przyszłości, to pandemia Sars-CoV-2 drastycznie wpłynęła na wiele innych sektorów gospodarczych.

W związku z tym przed podjęciem zakupowej decyzji warto dokładnie określić swoją sytuację finansową oraz najbliższe perspektywy finansowe. Odmrażanie gospodarki oraz przyzwyczajanie się do pandemicznej rzeczywistości powinny jednak znacząco ograniczyć przyszłe skutki koronawirusa.

Rozglądasz się za sprawdzonym mieszkaniem w Warszawie w dobrej cenie? Koniecznie sprawdź nowe mieszkania na Włochach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.