Menu

Menu

Miasto silne siłą mieszkańców

Prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak konsekwentnie realizuje plan przebudowy miasta oparty na zasadach zrównoważonego rozwoju. W efekcie mieszkańcom coraz lepiej żyje się w stolicy Kociewia, a inwestorzy znajdują tu idealne warunki dla biznesu.

W maju odebrał pan Odznaczenie Honorowe Prezydenta RP „Za zasługi dla samorządu terytorialnego”. Jakie rozumienie pełnionej funkcji pozwala cieszyć się zaufaniem i uznaniem społecznym?

Janusz Stankowiak: Zaufanie to warunek bycia wybranym. Uznanie społeczne przychodzi z czasem albo i nie. Kiedy w 2014 r. starałem się o fotel prezydenta, miasto potrzebowało zmian. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Nasz Starogard, z ramienia którego startowałem, zaproponowaliśmy mieszkańcom wizję Starogardu, którą zaaprobowali. Otrzymaliśmy wówczas duży kredyt zaufania. Przez 4 lata udało nam się zmienić wygląd miasta i znacząco poprawić jakość życia. Potwierdzenie tego, że nie zawiedliśmy, przyszło w kolejnych wyborach wraz z wynikiem: 72 proc. poparcia w I turze.

Żeby zdobyć takie zaufanie, trzeba być trochę wizjonerem, a trochę kaskaderem. Czasem trzeba skoczyć na głęboką wodę i wierzyć, że się nie utonie. Na szczęście mam wokół siebie kreatywnych, lojalnych ludzi, którym przewodzi ta sama idea – tworzyć miasto przyjazne mieszkańcom, turystom i przedsiębiorcom.

Wsłuchuję się w potrzeby lokalnej społeczności, spotykam się z przedstawicielami wielu grup społecznych, konsultuję wszystkie projekty i pomysły. Mieszkańcy muszą czuć się rozumiani i zaangażowani w miejskie sprawy, po części odpowiedzialni za podejmowane decyzje. Traktuję swoją funkcję jak misję. Nie waham się sięgać po wszelkie możliwe narzędzia, żeby spełnić oczekiwania mieszkańców i osiągnąć swoje cele. Cieszę się, że moje wysiłki przekładają się na pozytywną ocenę naszego miasta w ogólnopolskich rankingach samorządowych, a nasze inwestycje są dostrzegane i nagradzane. Najbardziej jednak cieszy mnie, że moją pracę docenia lokalna społeczność, która podziela zaproponowaną filozofię zarządzania miastem.

Co uważa pan za swoje największe osiągnięcia w pracy samorządowca?

Janusz Stankowiak: Ogromnie mnie cieszy, że starogardzianie z roku na rok coraz mocniej utożsamiają się z miastem. Przez ostatnie 6 lat Starogard przeszedł wiele zmian, które były niezbędne, aby ludzie chcieli tu żyć, pracować i inwestować. Dzięki własnej gospodarności oraz finansowemu wsparciu UE i rządu udało nam się zrewitalizować rynek, zmodernizować park miejski, wybudować integracyjny węzeł komunikacyjny, poprawić infrastrukturę drogową, ocieplić szkoły, zlikwidować bariery architektoniczne. Mieszkańcy jeżdżą nowoczesnymi ekologicznymi autobusami, korzystają z nowo wybudowanego kompleksu letnich basenów, odpoczywają przy muzyce na żywo w Parku Nowe Oblicze. Długo mógłbym wymieniać.

Dla mnie najważniejszy jest zrównoważony rozwój miasta. Od 2015 r. konsekwentnie buduję też silną więź porozumienia z lokalnymi przedsiębiorcami. Odwiedziłem już ponad 30 firm. W ten sposób dowiaduję się, z jakimi problemami mierzą się ich właściciele i w czym samorząd może im pomóc, bo wsparcie finansowe z Unii nie jest wieczne.

Aby móc dalej budować najważniejszy kapitał samorządu − kapitał ludzki − należy budować solidne fundamenty gospodarcze zapewniające miastu stałe wpływy do budżetu, ale też zachęcać lokalnych biznesmenów do inwestowania w mieście i współpracy z samorządem na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Jak samorząd stara się przyciągnąć do miasta kapitał i rozwijać lokalny rynek pracy?

Janusz Stankowiak: Starogard leży w odległości 50 km na południe od Gdańska, przy drodze krajowej nr 22 Berlin−Kaliningrad, i jest bardzo dobrze skomunikowany. Biorąc pod uwagę potencjał miasta, tempo jego rozwoju i położenie, myślę, że Starogard jest idealnym miejscem do inwestowania. Można tu budować i rozwijać centra logistyczne, które pomogą w dystrybucji towarów i usług na terenie Pomorza i całego kraju.

Z tą myślą tworzymy parki inwestycyjne. Oferujemy uzbrojone tereny i proponujemy przedsiębiorcom szereg ulg, które mają im pomóc w rozwoju biznesu. Jesteśmy otwarci na współpracę. Oferujemy profesjonalną obsługę i optymalne warunki, aby firmy, które od lat działają na lokalnym rynku, mogły się dalej rozwijać, a nowi inwestorzy osiedlały się w Starogardzie.

Rozmawiał Piotr Nowacki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.