Menu

Menu

Medalowe grunty szansą dla samorządów

16 najlepszych terenów inwestycyjnych w Polsce zwyciężyło w IX edycji ogólnopolskiego konkursu Grunt na Medal, organizowanego przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH) we współpracy z urzędami marszałkowskimi oraz Regionalnymi Centrami Obsługi Inwestora i Eksportera. W tym roku o tytuł ten walczyło 120 gmin, które zgłosiły łącznie 164 oferty.

Konkurs Grunt na medal jest organizowany od 2005 r. i ma za zadanie identyfikację atrakcyjnych terenów inwestycyjnych dedykowanych pod działalność przemysłowo-produkcyjną oraz ich promocję. Tegoroczna edycja, objęta honorowym patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii, przyniosła lepszy wynik niż w minionym roku.

Dwuetapowa procedura wyboru Gruntów na medal

Rywalizacja przebiegała w dwóch etapach. Wstępnej selekcji dokonały Centra Obsługi Inwestora i Eksportera − partnerzy PAIH. Agencja we współpracy z partnerami regionalnymi (COIE, urzędy marszałkowskie) wyłoniła najlepsze oferty inwestycyjne typu greenfield w każdym województwie. Musiały one spełniać ściśle określone kryteria. I tak grunt powinien mieć powierzchnię minimum 2 ha, z przeznaczeniem pod projekty przemysłowe w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. W tegorocznej edycji po raz pierwszy wzięły udział tereny należące do Specjalnych Stref Ekonomicznych.

W drugim etapie eksperci PAIH przeprowadzali audyt wytypowanych działek, a gminy przedstawiały komisji konkursowej ustandaryzowane prezentacje dotyczące oferty inwestycyjnej. Zawierały one informacje na temat potencjału i planów rozwoju gmin, oferowanego wsparcia, dostępnej infrastruktury oraz zgłoszonej do konkursu oferty lokalizacyjnej.

Najlepsze grunty pod inwestycje

2 grudnia 2021 r. podczas gali finałowej w Warszawie laureaci z poszczególnych województw odebrali nagrody z rąk prezesa PAIH Krzysztofa Dryndy, marszałków oraz przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju i Technologii i kierownictwa COIE. – Doświadczenie pokazuje, że zwycięstwo w konkursie znacznie zwiększa szansę na kontrakt inwestycyjny. Ponad połowa z wszystkich dotychczasowych laureatów zyskała inwestora. Grunt na medal daje samorządom impuls do budowania właściwych relacji z przedsiębiorcami oraz podnoszenia kompetencji w rozmowach biznesowych z partnerami zagranicznymi. Buduje również umiejętność tworzenia kompletnej oferty inwestycyjnej, która jest w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów – mówi Drynda.

Jednak zgodnie z nową formułą konkursu wszystkie zgłoszone oferty wzbogaciły zasoby Generatora Ofert Inwestycyjnych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Oznacza to, że będą rekomendowane polskim oraz zagranicznym inwestorom w pierwszej kolejności. Aktualnie baza ofert inwestycyjnych Agencji liczy ponad 1 200 rekordów.

Coraz szersza baza terenów inwestycyjnych rekomendowanych przez PAIH

IX edycja konkursu potwierdziła, że gminy są profesjonalnie przygotowane do samodzielnej obsługi rzeczywistych wizyt zagranicznych delegacji. Co więcej, dzięki udziałowi w konkursie PAIH zyskują cenną możliwość promocji i większe szanse na rozwój. To ogromna wartość zwłaszcza w przypadku mniej popularnych regionów.

Teraz, gdy grunty są dokładnie opisane, a administracja lokalna jest gotowa do rozmów z inwestorami, naszą uwagę kierujemy ze zdwojoną siłą w stronę projektów, które generują wysokojakościowe miejsca pracy, stworzą centra R&D, podniosą poziom innowacyjności regionu oraz zapewnią transfer nowoczesnych technologii. Liczymy na znaczące wsparcie w tym zakresie wszystkich partnerów Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, szczególnie Centów Obsługi Inwestora i Eksportera oraz Specjalnych Stref Ekonomicznych, działających w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Podmioty te odgrywają ważną rolę we wzmacnianiu i promocji oferty kraju na arenie międzynarodowej – zapewnia Krzysztof Drynda.

Laureaci IX edycji ogólnopolskiego konkursu „Grunt na medal” 2021

Gmina Chojnów (dolnośląskie)

Żnin (kujawsko-pomorskie)

Chełm (lubelskie)

Nowa Sól (lubuskie)

Gmina Ksawerów (łódzkie)

Tarnów (małopolskie)

Gmina Mińsk Mazowiecki (mazowieckie)

Ujazd (opolskie)

Gmina Żyraków (podkarpackie)

Łomża (podlaskie)

Tczew − Za Dworcem (pomorskie)

Dąbrowa Górnicza (śląskie)

Ostrowiec Świętokrzyski (świętokrzyskie)

Elbląg (warmińsko-mazurskie)

Leszno (wielkopolskie)

Stargard Kompleks 1  (zachodniopomorskie)

 

Źródło informacji: PAIH                     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.