Menu

Menu

Magazyn energii – co to jest i jak działa?

Fotowoltaika to dla wielu osób wciąż trudny temat. A szkoda, bo wiąże się z nią mnóstwo korzyści. Korzyści dla inwestora, który przede wszystkim wie, w jakie urządzenia zainwestować, aby czerpać z tego przedsięwzięcia jak najwięcej. Jednym z takich elementów, z jakich składa się zestaw fotowoltaiczny, jest tak zwany magazyn energii. Na czym zasadza się jego działanie? I dlaczego warto, aby był dobrze dopasowany do wydajności naszej instalacji? Przede wszystkim magazyn energii znakomicie uzupełnia się z fotowoltaiką możemy mamagzynowac energię, którą sami produkujemy przy wykorzystaniu instalacji fotowoltaicznej.

magazyn energii

Czym jest i jak działa magazyn energii?

Magazyn energii, jak sama nazwa podpowiada, to narzędzie przeznaczone do gromadzenia energii. Energia produkowana przez instalację fotowoltaiczną jest zużywana na bieżąco, a nadwyżka jest w całości przesyłana do sieci energetycznej. Jeśli instalacja nie produkuje energii, na przykład w porze nocnej, to wówczas można odebrać tę nadwyżkę. Trzeba jednak liczyć się z tym, że za pewnego rodzaju przechowywanie, zakład energetyczny pobierze pewien procent od nadwyżki. W związku z tym produkcja prądu na własny użytek wiąże się zarazem z ponoszeniem pewnych kosztów. Ale tak być nie musi. Inwestorzy, którzy posiadają magazyn energii, nie mają tego problemu. W tym przypadku zapas w całości pozostaje do ich dyspozycji.

Jakie są korzyści magazynów energii?

Profesjonalny, pojemny magazyn energii to pełne zalet rozwiązanie. Jedną z nich jest przede wszystkim samo to, że nie trzeba oddawać energii do zakładu energetycznego, ale można spokojnie zmagazynować ją u siebie. Dzięki temu urządzenie to daje pewność stuprocentowego uniezależnienia energetycznego. Inwestor ma prąd zawsze, nawet gdy nie ma go w sieci lub gdy są jakieś poważne i długo trwające zakłócenia. Tym sposobem fotowoltaika może okazać się świetnym rozwiązaniem w tych miejscach, w których w ogóle nie ma dostępu do elektryczności, na przykład na działce, w ogrodzie itd. Stanowi ona też nie lada zabezpieczenie w przypadku wystąpienia awarii, dlatego gdy dysponujemy sprzętami wrażliwymi na spadki napięcia prądu, dobrze zaopatrzyć się w pojemny magazyn energii.

Wiele osób zastanawia się, czy posiadając taki magazyn, mogą na przykład na nim zarabiać. Otóż nie jest to możliwe. Magazyn ten może być przeznaczony jedynie do własnego użytku, na przykład w razie awarii czy jako zabezpieczenie prywatnej instalacji przed wyłączaniem się w godzinach szczytu.

Więcej na eonfoton.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.