Menu

Menu

Kiedy warto zdecydować się na montaż inwertera trójfazowego?

Montaż systemów fotowoltaicznych jest coraz bardziej popularny. Już nie tylko duże przedsiębiorstwa decydują się na postawienie paneli fotowoltaicznych na dachu lub gruncie, ale także właściciele wielu gospodarstw jednorodzinnych. Jednym z najważniejszych urządzeń całego systemu PV jest oczywiście falownik, czyli inwerter. Potencjalni inwestorzy, którzy planują montaż mniejszych instalacji, zastanawiają się często, czy zdecydować się na inwerter jedno-, czy trójfazowy. Jaki wybrać? Gdzie kupić odpowiedni sprzęt? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

inwerter trójfazowy

Jaki falownik wybrać?

Warto pamiętać, że falownik musi zostać odpowiednio dobrany do instalacji PV. Inwerter jednofazowy jest zwykle przeznaczony do systemów o mocy poniżej 3 kW. Falowniki trójfazowe powinny być natomiast każdorazowo wybierane do systemów powyżej 3,68 kW, dzięki temu zapewnisz swojej instalacji optymalną i wydajną pracę. Ciekawe jest to, że w przypadku instalacji, której moc mieści się w przedziale od 3 do 3,68 kW, istnieje możliwość wyboru dowolnego falownika.

Systemy PV, których moc wynosi mniej więcej 3 kW, składają się zwykle z 10-12 paneli o napięciu na łańcuchach modułów od 300 do 350 V. Mogą one zostać zatem bez problemu podłączone do jednofazowego falownika. Jeśli jednak chcesz nieco rozbudować swoją instalację fotowoltaiczną i zdecydować się na montaż większej ilości modułów, warto podłączyć inwerter trójfazowy.

Inwerter trójfazowy

Większość domów jednorodzinnych, a także budynku w firmowych ma trójfazową instalację elektryczną. Jeżeli zatem zdecydujesz się na podłączenie inwertera trójfazowego, wszystkie fazy zostaną przez niego zasilone symetrycznie. W przypadku wykorzystania inwertera jednofazowego podłącza się do niego fazę, która najbardziej jest obciążona przez pracę instalacji PV. Nie da się zatem ukryć, że inwertery jednofazowe sprawdzają się przede wszystkim w systemach fotowoltaicznych o mniejszej mocy montowanych, np. w domach letniskowych.

Jeśli zestaw fotowoltaiczny wygeneruje 3 kW, a sprzęty w budynku na każdej z trzech faz pobiorą po jednym kW, to w momencie zamontowania inwertera trójfazowego, cała moc będzie na bieżąco wykorzystywana. Nie trzeba dodatkowo pobierać energii z sieci elektroenergetycznej. Jest to zatem świetne rozwiązanie dla właścicieli budynków, w których zużywa się na co dzień naprawdę sporo prądu.

Wymagania OSD

Każdy system fotowoltaiczny musi spełniać określone wymagania, które sporządzone są przez Operatorów Sieci Dystrybucyjnej (OSD). Parametry falownika muszą być zatem dobrane odpowiednio do obowiązującej normy. Według niej w instalacjach powyżej 3,68 kW koniecznie trzeba zamontować falownik trójfazowy, w innym przypadku cała instalacja nie zostanie nigdy podłączona do sieci elektroenergetycznej.

Inwertery trójfazowe od Starbudshop

Jeśli chcesz zdecydować się na polecany inwerter trójfazowy sprawdzonej marki, warto dokonać zakupów w Starbudshop. W sklepie tym znajdziesz falowniki producenta Sofar Solar, które świetnie sprawdzają się w przypadku instalacji fotowoltaicznych montowanych w gospodarstwach domowych oraz komercyjnych. Produkty te wyróżniają się prostym designem, wytrzymałością, niezawodnością oraz ochroną przepięciową. Inwertery te mają także modem Wi-Fi oraz 10-letnią gwarancję producenta.

Montaż inwertera trójfazowego jest zależny od mocy instalacji fotowoltaicznej. Powyżej 3,68 kW należy każdorazowo zamontować inwerter trójfazowy, ponieważ dzięki temu instalacja fotowoltaiczna będzie mogła zostać podpięta do sieci elektroenergetycznej. W przypadku podłączenia modułów o mocy od 3 kW do 3,68 kW można zdecydować się zarówno na montaż inwertera jednofazowego, jak i trójfazowego, w zależności od potrzeb. Jeśli szukasz sprawdzonego falownika trójfazowego, proponujemy Ci zakupy w sklepie Starbudshop. Tam znajdziesz wyłącznie sprawdzone i wysokojakościowe produkty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.