Menu

Menu

Kiedy warto wybrać taryfę dwustrefową?

Czym różnią się taryfy energetyczne? Choć wszyscy jesteśmy odbiorcami energii, nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak skonstruowany jest rachunek za prąd. Od wyboru taryfy zależą właśnie ceny prądu. Jeżeli chcemy zoptymalizować swoje wydatki na energię, warto zainteresować się najpierw kwestią wyboru odpowiedniej taryfy.

taryfa G12

Polskie taryfy cechują się oznaczeniami literowymi i numerycznymi. Cena kilowatogodziny jest podstawowym miernikiem oraz wyznacznikiem tego, ile zapłacimy za prąd. Na jej podstawie oblicza się całkowity rachunek za energię elektryczną. Wpływ na cenę kilowatogodziny, między innymi, ma taryfa i godziny, w których korzystamy z prądu. Dostawcy mogą w łatwiejszy sposób naliczać opłaty klientom, dzięki taryfom. Taryfa G12 zawiera w nazwie literę G oraz numer 12. G oznacza skrót od gospodarstwa domowego, czyli podstawowego odbiorcy tego rozwiązania. Cyfra „1” wskazuje na moc umowną, czyli w tym przypadku moc energii elektrycznej jest niższa bądź równa 40 kW. „2” w nazwie odnosi się do stref czasowych, w których funkcjonuje taryfa. Taryfa G12 funkcjonuje w dwóch strefach czasowych, podzielona jest na godziny dzienne oraz wieczorno-nocne. W godzinach dziennych cena za kilowatogodzinę jest z zasady wyższa. Inaczej wypada to w godzinach nocnych, wtedy stawka za kW jest niższa.

Taryfa G12 to taryfa nocna. Jeżeli ją wybierzemy, prąd będzie kosztował więcej w godzinach szczytu energetycznego (między 07:00 a 13:00 oraz 17:00 a 22:00). Natomiast kiedy korzystamy z urządzeń elektrycznych poza szczytem, możemy zaoszczędzić na każdej wykorzystanej kilowatogodzinie nawet 40%. Osoby, które rzadziej przebywają w mieszkaniu w ciągu dnia mogą w ten sposób efektywnie obniżyć swoje rachunki za prąd.

Główną zaletą taryfy G12 jest niższa cena za energię w godzinach nocnych. Ta opcja sprawdzi się w gospodarstwie czy też małej firmie, gdzie urządzenia, które pobierają energię mogą pracować między 22.00 a 07.00. Osobom mieszkającym w blokach, trudno będzie używać pralek czy odkurzaczy, nie przeszkadzając przy tym sąsiadom w takich godzinach. Inaczej sytuacja ma się, kiedy lokal znajduje się w odosobnieniu. Firmy, które korzystają z drukarek, komputerów lub innych urządzeń w nocy, stają się efektywniejsze, dlatego przedsiębiorstwa mogą wtedy zyskać, dzięki taryfie G12.

Kiedy taryfa G12 się opłaca?

Enea oferuje taryfę G12, która składa się z 14-godzinnej strefy dziennej, która jest droższa, oraz tańszej, 10-godzinnej strefy nocnej. Prąd tanieje, między godziną 22:00 a 07:00. Z niższych stawek możemy również skorzystać w ciągu dwóch godzin, między 13:00 a 17:00. Czy takie rozwiązania rozliczeń mogą się przełożyć na oszczędności? W sytuacji gdy nasze urządzenia elektryczne w tych godzinach będą pochłaniać więcej niż 1/3 energii, zauważymy różnicę w wysokości rachunków za prąd.

Urządzenia, które najwięcej zużywają prądu w naszych domach są: pralki, zmywarki, ogrzewanie elektryczne. Jeśli zamierzamy korzystać z tych urządzeń między 22:00 a 07:00 oraz 13:00 a 17:00, warto wypróbować taryfę G12. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej tego operatora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.