Menu

Menu

Kasy fiskalne online – zmiany w przepisach od 2020 roku

Kasy fiskalne onlineKasy fiskalne online będą poprzez łącza internetowe przesyłać dane do Centralnego Repozytorium Kas. Od stycznia i od lipca 2020 roku w kolejnych branżach wprowadzony zostanie obowiązek ich stosowania. Rząd jednak ma kolejny pomysł na zmiany. Nowa aplikacja umożliwi rejestrowanie sprzedaży na smartfonie lub tablecie.

Jak pisze “Gazeta Bankowa”: Ustawa zakłada, że obowiązek posiadania kas fiskalnych online będzie obejmował wszystkich podatników zajmujących się sprzedażą na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych dopiero za kilka lat. Jednak niektóre branże muszą zaopatrzyć się w te urządzenia o wiele szybciej. Na pierwszy ogień idą zakłady mechaniczne i wulkanizacyjne oraz stacje paliw.

Kasy fiskalne online od 1 stycznia przyszłego roku będą musiały zostać wprowadzone na stacjach obsługi samochodów i motocykli w tym świadczących usługi wymiany i naprawy opon oraz przez sprzedawców paliw i gazu dla pojazdów silnikowych.

Od 1 lipca 2020 roku obowiązek rozszerzony zostanie na stacjonarne placówki gastronomiczne a także hotele i inne podmioty związane z krótkotrwałym zakwaterowaniem. Kasy fiskalne online będą również obowiązkowe dla sprzedawców węgla oraz innych paliw stałych wytwarzanych z węgla kamiennego lub brunatnego.

Pod koniec przyszłego roku kasy fiskalne online będą musieli zakupić właściciele zakładów świadczących usługi: fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne, prawnicze, budowlane, medyczne i dentystyczne oraz służące poprawie kondycji fizycznej.
Jak pisze “Gazeta Bankowa”, w przypadku wymiany tradycyjnej kasy na nową przysługiwać będzie ulga w wysokości do 700 zł.

Kasy fiskalne online w formie aplikacji mobilnej pojawią się z opóźnieniem

Kasy fiskalne w formie aplikacji mobilnych miały wejść do użytku 1 stycznia 2020 r. Ministerstwo Finansów zapowiedziało jednak, że ze względu na konieczność notyfikacji przepisów Komisji Europejskiej termin ten ulegnie przesunięciu nawet o pół roku – podaje „Gazeta Bankowa”.

Podczas konsultacji społecznych przedstawiciele biznesu wskazywali wiele nieścisłości w planowanych regulacjach. Jedną z nich był brak konieczności homologowania aplikacji przez Główny Urząd Miar. Ponadto wskazywano na nieszczelne systemy zabezpieczeń. W ciągu najbliższych miesięcy Ministerstwo Finansów ma odnieść się do uwag.

Przedsiębiorcy, których nie obejmie w przyszłym roku obowiązek wprowadzenie kas online, nie będą musieli ich wymieniać. Jednak powinni pamiętać, że nowe urządzenia z papierową kopią paragonu nie są certyfikowane od 31 sierpnia 2019 roku. Kasy z kopią elektroniczną certyfikowane będą tylko do końca 2022 roku. “Gazeta Bankowa” radzi podmiotom zaczynającym działalność zaopatrzenie się od razu w kasy fiskalne online.

Tradycyjne kasy fiskalne stosowane przez przedsiębiorców, których nie obejmie obowiązek wymiany, będą w użyciu, jak długo pozostaną sprawne.

Autor: Waldemar Kubielski
Źródło: “Gazeta Bankowa”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.