Menu
 • Menu

  Kamery przemysłowe – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

  Monitoring obiektów przemysłowych – fabryk, zakładów produkcyjnych czy otoczenia hal magazynowych i ich wnętrza, wymaga zastosowania odpowiednich kamer. Ich typ i funkcjonalność oraz zastosowany system monitoringu powinny być dostosowane do wymagań obiektu i samych użytkowników. Sprawdźmy, jakie kamery przemysłowe można przy tym wykorzystywać i na co powinniśmy zwrócić uwagę przy ich wyborze?

  Kamery przemysłowe

  Rodzaje kamer przemysłowych

  Mianem kamer przemysłowych zwykło się określać kamery wykorzystywane w systemach monitoringu, stosowanego w celu zabezpieczenia obiektów przemysłowych. Można wyróżnić przy tym kilka rodzajów kamer, biorąc pod uwagę ich budowę. Będą to kamery przemysłowe:

  • zintegrowane,
  • obrotowe,
  • kopułowe,
  • kompaktowe.

  Są także kamery zewnętrzne, wytrzymałe i odporne na negatywny wpływ czynników zewnętrznych, takich jak skrajne temperatury, opady atmosferyczne, wiatr czy wilgotność powietrza, jak i kamery wewnętrzne, które przeznaczone są do stosowania w zamkniętych pomieszczeniach.

  Kryteria wyboru kamery przemysłowej

  Jeśli przystępujemy do wyboru kamery przemysłowej, powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, jaki jest wymagany sposób i miejsce montażu. Gdzie indziej stosuje się kamery obrotowe, zdolne do rejestrowania obrazu w zakresie 360 stopni wokół własnej osi, jak i inne kamery, o mniejszy kącie widzenia.

  Przy kupnie kamery warto sprawdzić jej rozdzielczość. Minimalnym standardem są dziś kamery przemysłowe do monitoringu ze standardem Full HD 1080p. Tanie kamery mogą mieć rozdzielczość bardzo niską – CIF. Dostępne są też rozdzielczości HD, jak i wysokie rozdzielczości powyżej 4K i 8K, ale te kosztują najwięcej. Potrzebujemy też odpowiedniego obiektywu do założonego kąta widzenia. Przy szerokokątnym obiektywie będzie on miał ogniskową np. 2,8 mm, a przy wąskim – np. 6 mm. Kamery przemysłowe mogą być wyposażone w obiektywy zmienno-ogniskowe, regulowane przez użytkownika zgodnie z jego indywidualnymi potrzebami.

  System pracy kamery jest kolejnym czynnikiem wyboru. W kategorii kamer przemysłowych możemy wykorzystywać kamery analogowe – AHD lub UTP, albo kamery sieciowe – IP. Kamery analogowe wykorzystują do przesyłania sygnału przewód koncentryczny, z kolei kamery sieciowe IP – pakiety danych i sieci internetową lub LAN. Nowocześniejsze są kamery IP, które pozwalają operatorom na dowolną konfigurację i łatwy montaż. Mogą pracować i przekazywać rejestrowany obraz przez sieć na dysk komputera lub na dysk wirtualny. Odczyt obrazu możliwy jest z dowolnego miejsca na ziemi, na przykład przez przeglądarkę internetową.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *