Menu
 • Menu

  Kable średnich i wysokich napięć – charakterystyka

  Kable średnich oraz wysokich napięć, są rodzajami okablowania wykorzystywanym w przemyśle do zasilania urządzeń charakteryzujących się dużym poborem mocy. Dziś przyjrzymy się im nieco bliżej i sprawdzimy do czego są one wykorzystywane.

  Bazując na informacjach dostarczanych nam przez klientów możemy stwierdzić, że są one przede wszystkim stosowane w dużych fabrykach, budynkach o podwyższonych standardach przeciwpożarowych, jak również w kopalniach, gdzie niezbędna jest nie tylko wydajność, ale także niezawodność oraz odporność na wszelkiej maści, choćby najbardziej niekorzystne warunki zewnętrzne.

  Aby sprostać stawianym przed nimi wyzwaniom, kable średnich i wysokich napięć muszą być ognioodporne, a dodatkowo zostać wykonane z materiałów bezhalogenowych, a więc takich które w przypadku powstania pożaru emitują nie ciemny i gryzący, a niemalże przezroczysty i bezpieczny dla oczu dym, który to w znacznym stopniu ułatwia ewakuację oraz ogranicza ryzyko doznania przez osoby zatrudnione w danym obiekcie oraz wykonujące w jego ramach swoje obowiązki uszczerbku na zdrowiu, czy też co gorsze – utratę życia.

  Poza bezpieczeństwem, niezwykle istotna jest także elastyczność takiego okablowania, bowiem niejednokrotnie musi ono zostać umieszczone pod nietypowymi kątami, czy zamontowane w sposób, który w przypadku kabla standardowego groziłby jego przerwaniem lub też utratą integralności strukturalnej, na co nabywcy przewodów średniego i wysokiego napięcia nie mogą sobie najzwyczajniej w świecie pozwolić.

  Warto wspomnieć, że producenci bez przerwy starają się usprawniać oferowane konsumentom produkty, wzbogacając je o coraz to nowe funkcjonalności lub też chroniąc je przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych na coraz to bardziej wymyślne sposoby. Przykładem takiego stanu rzeczy może być na przykład implementowana w przypadku niektórych kabli średnich i wysokich napięć powłoka przeciwwilgociowa, która doskonale ochrania wewnętrzną część wyrobu przed nadmiarem wody lub płynów pochodnych, z którymi może on mieć tymczasowy lub też stały kontakt podczas pracy.

  Większość powłok powstaje na bazie specjalnej gumy, tworzywa sztucznego lub metalu, dzięki czemu mogą one być kładzione zarówno nad jak i pod ziemią, co z kolei bezpośrednio przekłada się na ich podwyższoną uniwersalność. Cechą wyróżnikową omawianych produktów jest także ich ponadprzeciętna żywotność – zdaniem naszych klientów, niejednokrotnie są one użytkowane w danej firmie czy fabryce przez nawet 5-10 lat bez konieczności przeprowadzania jakichkolwiek prac konserwacyjnych, naprawczych, czy też wymiany okablowania będącego bohaterem dzisiejszego wpisu na nowe. Jak więc doskonale widać, pomimo że produkty te nie należą do najtańszych, oferują one użytkownikom ogrom korzyści, o których posiadacze standardowych przewodów mogą jedynie pomarzyć!

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.