Menu
Menu

Jak urządzić modną oranżerię – co powinno do niej trafić?

Wypoczynek w otoczeniu bujnej roślinności jest możliwy nie tylko w przydomowym terenie. Równie piękne rozwiązania da się stworzyć w całorocznych oranżeriach, gdzie kreuje się domowy kącik do rekreacji lub miejsce do przyjmowania gości.

Co powinno trafić do takiej przestrzeni? Jakie wyposażenie jest niezbędne w ogrodach zimowych? Jak ozdobić pomieszczenie, by zyskało niepowtarzalny klimat? O tym wszystkim opowiemy w dzisiejszym artykule.

Oranżeria

Oranżeria – do czego służy dodatkowe pomieszczenie w domu?

Jeszcze jakiś czas temu w wielu domach traktowało się oranżerię, jako dodatkowe pomieszczenie gospodarcze, którego zadaniem było stworzenie bezpiecznej przestrzeni do przechowywania roślin ogrodowych – zbyt delikatnych do zimowania na zewnątrz.

Obecnie oranżerie, na wzór dawnych rozwiązań pałacowych, na nowo stały się przestrzeniami wykorzystywanymi całorocznie, przede wszystkim do celów użytkowych. Wygodny ogród zimowy staje się bowiem strefą całorocznej rekreacji, wypoczynku i przyjmowania gości. W pewnym sensie zastępuje pokój dzienny lub stanowi naturalny łącznik między podstawowym salonem a ogrodem.

Modna oranżeria – czym powinna się wyróżniać?

Jaka powinna być oranżeria? Przede wszystkim jest to miejsce do wypoczynku, co oznacza, iż należy zadbać o zbudowanie nastrojowego klimatu oraz wprowadzenie do wnętrza wyposażenia, sprzyjającego rekreacji, jak wygodne fotele i sofy lub inne modne rozwiązania, jak choćby meble handmade od KulkaHome.pl.

W ogrodzie zimowym trzeba oczywiście znaleźć miejsce dla roślin w okazały donicach – to podstawowy element wystroju, nie licząc wspomnianego zestawu wypoczynkowego. Równie ważne są podstawowe instalacje. Skoro oranżeria ma być wykorzystywana przez cały rok, trzeba w niej zamontować ogrzewanie. Idealnym rozwiązaniem są systemu kanałowe, choć wiele osób stosuje też klasyczne grzejniki (koniecznie z dala od delikatnych okazów roślinnych) bądź promienniki ciepła.

Co jeszcze bywa przydatne w ogrodach zimowych? Skoro wnętrze ma służyć rekreacji, należy wprowadzić do niego produkty oświetleniowe. Podstawą jest oczywiście światło naturalne, wpadające przez liczne przeszklenia – drzwi i okna. Oprócz nich trzeba wyposażyć się w system lamp, który zapewni optymalne warunki do wypoczynku lub realizacji zadań wzrokowych, zawsze gdy będzie to potrzebne. Co więcej w takiej przestrzeni warto pomyśleć o montażu praktycznych zasłon lub rolet. O ile bowiem światło zewnętrzne bywa bardzo przydatne, jego nadmiar w odsłoniętej oranżerii może doprowadzić do efektu zbliżonego do szklarni.

Wyposażenie do ogrodu zimowego – moda i funkcjonalność

Jakie wyposażenie powinno trafić do ogrodów zimowych? Wszystko zależy od tego, jak planuje się z nich korzystać. Jeśli ma to być dodatkowe pomieszczenie rekreacyjne, w centrum trzeba ustawić wygodny zestaw wypoczynkowy (fotele, krzesła, sofy i stolik w wariancie salonowym lub ogrodowym), by mogli w nim przyjemnie spędzać czas domownicy i ich goście. Dodatkowo przydają się regały i komody, na których ustawia się donice, ale też inne ozdobne przedmioty, wpisujące się w charakter przestrzeni. Pamiętajmy, że wszystkie produkty ustawiane w ogrodach zimowych muszą być spójne wizualnie i budować komfortową przestrzeń, powiązaną estetycznie z innymi domowymi pokojami.

W oranżeriach nie stroni się również od stosowania modnych dodatków, które poprawiają estetykę pokoju, ale też dopełniają aranżację. Bywają to efektowne tekstylia (poduszki, dywaniki, zasłony), ale też osłony na donice, lustra bądź inne ozdoby ścian (np. makramy w ogrodach boho albo urban jungle). Dzięki nim pomieszczenie staje się jeszcze wygodniejsze i po prostu piękniejsze.

Nowoczesne i wygodne ogrody zimowe – dlaczego warto je stworzyć?

Ogrody zimowe to pomieszczenia praktyczne, służące do przechowywania cennych okazów roślinnych. To również miejsca do wypoczynku, chętnie wykorzystywane przez domowników, by móc przyjemnie spędzać czas w otoczeniu zieleni, bez konieczności wychodzenia z domu o każdej porze roku. A w naszym klimacie potrafi to być naprawdę niezmiernie praktyczne rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.