Menu

Menu

Jak uchronić się przed oszustwem sms?

O oszustwach internetowych słychać bardzo często, jednak świadomość ryzyka wpadnięcia w ich pułapkę także rośnie. Jeszcze niedawno tego typu oszustwa kojarzone były przede wszystkim z odpowiednio spreparowanymi mailami wysyłanymi przypadkowym osobom. Dziś coraz częściej oszuści próbują wyłowić ofiary za pomocą smsów. Warto wiedzieć na co zwracać uwagę, by nie dać się podejść oszustom.

Oszustwa sms

Oszustwa sms – jak to działa?

Jeszcze kilka lat temu popularne były oszustwa sms, w wyniku których ofiary otrzymywały wyjątkowo wysokie rachunki za telefon. Różnego rodzaju konkursy, wróżki czy informacje o potencjalnych adoratorach miały nakłonić do wysłania jednego lub nawet całej serii bardzo kosztownych smsów. Dziś oszustwa sms przybierają raczej formę phishingu, który bywa jeszcze bardziej niebezpieczny w skutkach.

Oszustwa sms najczęściej bazują na naszej nieostrożności. Coraz więcej osób ma świadomość ryzyka otrzymania wiadomości od oszustów. Niemniej jednak bardzo często w linki zawarte w wiadomościach klika się automatycznie. A oszuści lubią dodatkowo grać na emocjach, co często sprawia, że wiele osób jest mniej uważnych.

Czym może grozić kliknięcie w niewłaściwy link?

Phishing to oszustwo polegające na rozsyłaniu olbrzymiej ilości wiadomości sms lub mail zawierających specjalny link. Celem tego linka może być pozyskanie różnego rodzaju poufnych danych, zablokowanie i zaszyfrowanie komputera lub telefonu albo wprowadzenie jakiegoś rodzaju wirusa na urządzenie.

W pierwszym przypadku oszustom chodzi najczęściej o wyłudzenie danych do logowania się w bankowości elektronicznej lub danych do karty kredytowej. Skutkiem takiego działania może być oczyszczenie konta bankowego lub zaciągnięcie kredytu lub pożyczki na koszt ofiary.

W drugim przypadku oszuści oczekują, że ofiary opłacą okup w celu odzyskania dostępu do takich danych. Taki okup może wynosić kilkaset złotych, a czasem nawet kilka-, kilkanaście tysięcy. Niestety wpłacenie okupu nie zawsze gwarantuje, że oszuści odszyfrują zainfekowany sprzęt.

Link wysłany smsem może też prowadzić do strony, która zainfekuje urządzenie. Tak jak w pierwszym przypadku ma to najczęściej na celu uzyskanie dostępu do poufnych danych ofiary. Najczęściej oszuści chcą za ich pomocą wyłudzić pieniądze.

Jak się nie dać oszustom?

Niezależnie od tego, jaki cel mają oszuści rozsyłający smsy, liczą na to, że trafią na nieuwagę odbiorcy. Dlatego bardzo ważne jest by nie klikać bezmyślnie we wszystkie linki otrzymywane w smsach. Oszustwa sms, przy odrobinie uważności, często łatwo rozpoznać sprawdzając:
– język wiadomości – za takie oszustwa często odpowiadają obcokrajowcy, dlatego język użyty we wiadomości często zawiera błędy stylistyczne, gramatyczne lub dziwne sformułowania;
– adres linku – adres do którego kieruje link zawarty we wiadomości często tylko przypomina ten, który używa bank czy np. sklep internetowy, za który podają się oszuści.

Warto też pamiętać, że sklepy internetowe, a zwłaszcza firmy przewozowe nie wysyłają wiadomości sms z prośbą o koniecznej dopłacie do zamówienia w celu realizacji dostawy. Podobnie banki nigdy nie przesyłają linków w celu potwierdzenia danych osobowych klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.