Menu

Menu

Jak szukać pracy za granicą?

Praca za granicąPraca za granicą jest atrakcyjna pod wieloma względami – kuszące są nie tylko zarobki, ale również możliwość poznania innego kraju, jego kultury i tradycji.

Znalezienie odpowiedniej oferty oraz bezpieczne dotarcie na miejsce często wiąże się z różnymi komplikacjami, dlatego im lepsze przygotowanie, tym mniejsze ryzyko, że nie poradzimy sobie z pojawiającymi się problemami.

Dokumenty, które należy przygotować

Wybierając się zagranicę konieczne jest posiadanie ważnego dowodu osobistego oraz w zależności od kraju, również paszportu. Niezbędne będzie także wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Bez względu na to, czy wyjeżdża się z pomocą biura pośrednictwa pracy czy samodzielnie, warto zabrać ze sobą dokumenty potwierdzające posiadanie wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe, a więc świadectwa ukończenia szkoły, dyplomy, certyfikaty potwierdzające kwalifikacje, a także świadectwa pracy.

Może zdarzyć się tak, że na miejscu rozpoczniemy poszukiwania na własną rękę, jeśli obecna praca nie będzie spełniała naszych oczekiwań. Warto jednak zaznaczyć, że posiadane dokumenty powinny być przetłumaczone na język kraju, do którego wyjeżdżamy. Dodatkowo warto zabrać CV, jednak powinno ono być napisane według zasad, jakie obowiązują w danym kraju (forma życiorysu może różnić się w zależności od państwa).

 Szukanie pracy z Polski czy wyjazd „w ciemno”?

Internet jest skarbnicą ogłoszeń, dlatego znając język kraju, do którego chcemy się udać, łatwiej jest się poruszać po lokalnych stronach z ogłoszeniami. Często również Polacy, którzy mieszkają i pracują za granicą oferują pracę, dlatego skorzystanie z takiej oferty jest dużo łatwiejsze.

Innym sposobem na znalezienie pracy za granicą jest skorzystanie z agencji pośrednictwa pracy. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ biura te zajmują się wszystkimi sprawami organizacyjnymi, a więc transportem oraz zakwaterowaniem. Ma to jednak swoje minusy – agencje pobierają prowizje, więc wynagrodzenie jest mniejsze niż to, które uzyskać można by było bezpośrednio. Jest to jednak świetny sposób na start.

Ryzykowne jest za to szukanie pracy na miejscu, jeśli nie posiada się tam znajomych lub rodziny. Koszty zakwaterowania mogą być wysokie, a odnalezienie się w nowym miejscu trudne. Poszukiwania prac mogą więc trwać nawet kilka miesięcy. Należy się zatem przygotować na ten okres i zabezpieczyć finansowo. Ułatwieniem jest możliwość zarejestrowania się w urzędzie pracy za granicą, który przeznaczony jest dla członków Unii Europejskiej.

Tekst przy współpracy z exchangemarket.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.