Menu
 • Menu

  Jak przyciągnąć gości do apartamentu na wynajem?

  Boom na rynku nieruchomości oraz rosnące zainteresowanie inwestorów lokowaniem kapitału w apartamenty powodują, że konkurencja rośnie. Kluczowym wyzwaniem staje się odpowiedź na pytanie, w jaki sposób zapewnić jak największe obłożenie apartamentu, zachowując satysfakcjonującą rentowność.

  Kamil Kosior

  Kamil Kosior – CEO Lloyd Group

  Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja

  Na rynku nieruchomości ważne są trzy elementy: lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja. I dotyczy to nie tylko sytuacji, gdy kupujemy mieszkanie na własne potrzeby, ale przede wszystkim, gdy traktujemy nieruchomość inwestycyjnie. Jeśli już dysponujemy odpowiednim lokalem, warto zastanowić się nad znalezieniem atutów danej lokalizacji. Nawet jeśli jest to apartament nad morzem, ale nie znajduje się w pierwszej czy nawet drugiej linii brzegowej, można podkreślić bliskość centrów rozrywkowych albo też niewielki ruch turystów. W takiej sytuacji zainteresujemy gości, którzy oczekują spokoju. Jeśli mamy dom w górach, a nie jest usytuowany blisko wyciągu narciarskiego, podkreślmy atut ciekawych szlaków do wędrówek czy niezwykłych widoków. Pamiętajmy, że morze to nie tylko plaża, a góry to nie tylko stoki. Jest jeszcze trzeci rodzaj apartamentów. Chodzi o miejskie apartamenty, które stają się alternatywą dla hotelu chociażby dla osób podróżujących biznesowo, ale nie tylko. W pełni wyposażone apartamenty mogą także zainteresować na przykład rodziny z małymi dziećmi, którym odpowiada niczym nieograniczony dostęp do kuchni.

  Wyposażenie lokalu dla gości

  Niezależnie od tego, gdzie jest zlokalizowany apartament, warto zadbać o jego odpowiednie wyposażenie. Styl, w jakim zostanie urządzony, powinien odpowiadać grupie docelowej, do której skierowana jest oferta. Trzeba jednak pamiętać, że nawet budżetowe akcesoria muszą być dobrej jakości. Porządny sprzęt będzie działał długo bez konieczności regularnych napraw, co ma zasadnicze znaczenie dla rentowności wynajmu. Już na początku warto określić, czy lokal będzie przygotowany pod kątem klienta premium czy tak zwanej grupy budżetowej. W przypadku lokali wynajmowanych krótkoterminowo trzeba też pamiętać o koniecznych drobiazgach, czyli regularnym uzupełnianiu artykułów higienicznych, a w razie potrzeby także brakujących elementów wyposażenia, jak sztućce czy talerze.

  Nie bez znaczenia jest również możliwość zapewnienia szybkich napraw i pomocy technicznej dla gości. W przypadku, gdy właściciel nie posiada takich umiejętności, samodzielna obsługa może okazać się kłopotliwa albo wymagać zaangażowania sporej ilości czasu z jego strony. Taka forma wynajmu lokalu wymaga większego zaangażowania niż wynajem długoterminowy.

  apartament

  Jak profesjonalnie obsłużyć klienta?

  Dla zapewnienia większego obłożenia apartamentu warto rozważyć współpracę z podmiotem, który profesjonalnie zajmie się zarządzaniem wynajmowaną nieruchomością i odciąży właściciela, nie tylko w zakresie uzupełniania artykułów jak kawa i herbata.  Dyspozycyjność właściciela musi być na bardzo wysokim poziomie, jeśli decyduje się on na samodzielne zarządzanie wynajmem. Dobrym przykładem jest chwila przekazania kluczy. To jeden z kluczowych momentów kontaktu z gościem. Ma on zasadnicze znaczenie dla wrażenia, jakie zrobimy na przyjeżdżających. Odpowiednia reakcja na opóźniający się przyjazd czy też konieczność przypomnienia adresu wpływają na to, jaką opinię przekażą innym.

  Rozwiązaniem może być zainwestowanie w narzędzia umożliwiające self check-in, na przykład zamki elektroniczne pozwalające na samodzielnie zameldowanie. Jednak sytuacji, w których dostępność jest kluczowa dla doświadczenia gościa, jest więcej. W dobie tysięcy ofert online wygrywa ten, kto sprawnie odpowiada na zapytania potencjalnych gości, kto jest aktywny w promowaniu swojego apartamentu. Dobre opinie zależą także od czasu reakcji na zgłoszone problemy w trakcie pobytu. Ogromna konkurencja na rynku najmu krótkoterminowego rozgrywa się nie tylko na poziomie zapewnienia jak najlepszej ceny, ale przede wszystkim profesjonalnej obsługi. Klient lubi czuć się „zaopiekowany”. Właściciel nieruchomości powinien więc mieć w sobie cechy hotelarza, marketingowca i dobrego sprzedawcy. Jeśli tego nie posiada, warto zlecić obsługę profesjonalnemu zarządcy.

  Czym zajmuje się operator najmu?

  Operator najmu jest w stanie doradzić, jak wyposażyć mieszkanie, zadbać także o stan techniczny i czystość apartamentu. Coraz częściej w najmie krótkoterminowym stosuje się też dynamiczne zarządzanie cenami, które zmieniają się w zależności od sezonu i popytu. Profesjonalny zarządca nieruchomości śledzi na bieżąco sytuację rynkową, konkurencyjne oferty i dopasowuje do nich poziom cen. Dzięki temu w chwilach największego zainteresowania ceny będą wyższe, generując stosowne zyski dla właściciela.

  To wszystko pozwala znacząco poprawić rentowność, także poza sezonem. Ceny są kalkulowane tak, by zapewnić jak najbardziej optymalne obłożenie. Jeśli na przykład dzielnica decyduje się na zorganizowanie ciekawego eventu, który ściągnie rzesze odwiedzających, operator najmu automatycznie dopasuje ceny nieruchomości do potrzeb rynku. W celu odciążenia właściciela, operator może też zająć się rozliczeniami z dostawcami mediów oraz wspólnotą mieszkaniową.

  Na obłożenie lokalu, a co za tym idzie zyskowność, ogromny wpływ mają opinie gości, którzy już go odwiedzili. Nieocenione są ich rekomendacje. Warto więc pamiętać, że jeśli zgłaszają oni uwagi, trzeba na nie reagować od razu. Wiarygodność i rzetelność właściciela są w tym biznesie szczególnie istotne, przekładając się na pozytywny wizerunek nieruchomości wśród odwiedzających. Specyfiką najmu krótkoterminowego jest udostępnianie swojego apartamentu wielu gościom. A im jest ich więcej, tym większa różnorodność opinii i ocen dotyczących samego lokalu. W celu zwiększenia zyskowności, należy umiejętnie nimi zarządzać. Potencjalni klienci zwracają bowiem ogromną uwagę na to, co o apartamencie myślą ci, którzy już go odwiedzili.

  Kamil Kosior – CEO Lloyd Group

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *