Menu

Menu

Jak oszczędzać na paliwie? To uratuje Twój portfel!

Rok 2022 zapoczątkował drastyczny wzrost cen paliw, którego konsekwencje odczuwamy do dziś. Na szczęście nie jesteśmy bezradni wobec panujących obecnie warunków ekonomicznych. Istnieje kilka skutecznych sposobów na ograniczenie wydatków związanych z eksploatacją auta. Chcesz poznać je bliżej?

Jak oszczędzać na paliwie

Pomyśl nad zmianą auta

Oczywiście każdym samochodem da się jeździć ekonomicznie. Niektóre pojazdy zużywają jednak tak dużo paliwa, że nawet delikatne obchodzenie się z pedałem gazu nie przynosi portfelowi realnej ulgi. Z tego powodu wielu kierowców decyduje się na zakup drugiego, oszczędnego auta, a nawet zupełną wymianę samochodu. Jak znaleźć odpowiedni model?

W Internecie nie brakuje danych statystycznych na temat spalania oraz innych parametrów aut. Wiedzę na temat godnych uwagi modeli możesz czerpać więc z wielu źródeł. Poza tym wystarczy kilka kliknięć, żeby obejrzeć używany pojazd renomowanej marki, takiej jak BMW, Renault lub Peugeot online, a nawet dokonać zakupu. Co więcej, internetowy rynek motoryzacyjny oferuje kilka godnych zaufania serwisów umożliwiających bezpieczne transakcje.

Jak jeździć ekonomicznie?

Ekonomiczna jazda nie polega jedynie na ograniczaniu prędkości. Zmniejszenie spalania auta można osiągnąć na kilka sposobów. Oczywiście zdjęcie nogi z gazu to jedna z najskuteczniejszych metod uniknięcia wysokich kosztów jazdy. Choć każde auto zachowuje się w tym aspekcie inaczej, za górną granicę ekonomicznej prędkości przyjmuje się zakres 90-120 km/h. To jednak nie wszystko.

Niezwykle ważne jest również optymalne manewrowanie biegami. Jako że każde auto rządzi się swoimi prawami, nie istnieje uniwersalny przepis na to, jak to robić. Na ogół przyjmuje się jednak, że warto unikać wciskania pedału gazu głębiej niż do 75% jego zakresu oraz przekraczania wartości 1200 obrotów na minutę. Konieczne jest także możliwie najszybsze zmienianie biegów. Auto pali najmniej podczas jednostajnej jazdy, dlatego nie powinno się spędzać zbyt dużo czasu na niskich biegach, a szczególnie dwóch pierwszych.

Warto pamiętać również o płynnym poruszaniu się wśród ulicznego ruchu. Nie sprawia to większych trudności na szybkich drogach i autostradach, lecz może stanowić pewne wyzwanie w miastach. Płynna jazda nie jest więc osiągalna zawsze i wszędzie. Poza tym wymaga pewnego doświadczenia, dlatego początkujący nie powinni mieć w tym kontekście zbyt wielu wymagań wobec siebie. Z czasem każdy kierowca może nauczyć się czytać rytm ulicy i dostosowywać do niego styl jazdy.

Zrezygnuj z tego, co niepotrzebne

Jeśli masz możliwość odchudzenia swojego samochodu, zrób to. Obciążenie ma realny wpływ na statystyki spalania. To jeden z powodów, dla których podczas wakacji oraz wyjazdów rodzinnych naszym autom zdarza się zużywać nienaturalnie dużo paliwa. Jeśli więc nie potrzebujesz przetrzymywać w swoim pojeździe zbędnego balastu, pozbądź się go przy najbliższej okazji. Do większego spalania przyczyniają się także wszelkie zaburzenia aerodynamiki, takie jak relingi oraz bagażniki dachowe i rowerowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.