Menu

Menu

Inwestowanie w złoto dla początkujących

Giełda czy złoto? A może bezpieczne obligacje lub projekty, które dają szansę osiągnąć większy zysk, ale za to wiążą się z dużo wyższym ryzykiem? To pytanie regularnie zadają sobie inwestorzy, zwłaszcza że obecnie inflacja jest na wysokim poziomie i wiele wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach może dodatkowo wzrosnąć. Warto pamiętać o prostej, ale bardzo mądrej zasadzie, która sprawdza się niezależnie od tego, czy ktoś chce otworzyć rachunek maklerski i interesuje go giełda papierów wartościowych, czy też chce uzyskać dostęp do innych instrumentów finansowych: nie należy wkładać wszystkich pieniędzy w jedno aktywo (a już na pewno nie w jeden projekt). Co to oznacza? Warto zastanowić się nad tym, aby część portfela inwestycyjnego została przeznaczona na przykład na papiery wartościowe, część na złoto, a niewielka ilość była stale dostępna w gotówce lub na zwykłym koncie oszczędnościowym.

inwestowanie w złoto

Oczywiście bezpieczne inwestowanie ograniczające się wyłącznie do handlu złotem lub sprzedaży akcji nie sprawi, że uda się osiągnąć kilkusetprocentowe zyski. Nie sztuką jest jednak zarobić raz duże pieniądze dzięki szczęściu, ale regularnie wychodzić na plus bez względu na to, jakie nastroje dominują na rynku. Do tego przyda się wiedza związana z tym, gdzie kupować akcje, porady na temat tego, jak zacząć inwestowanie oraz analiza techniczna, która jednak często odstrasza początkujących inwestorów.

Jak zacząć inwestować na giełdzie?

Z punktu widzenia inwestora, który dopiero przygląda się giełdzie papierów wartościowych, inwestowanie jest czymś skomplikowanym. Na szczęście obecnie domy maklerskie są często połączone z kontami bankowymi. Warto więc zacząć od sprawdzenia, czy bank, z którego korzysta się na co dzień, oferuje instrumenty finansowe i rynek terminowy. Najczęściej wymaga to podpisania dodatkowej umowy, co na szczęście można załatwić online. Dzięki temu w kilka minut klient może zyskać dostęp do takich usług jak sprzedaż papierów wartościowych. Niektórzy radzą, aby zacząć od analizy fundamentalnej i testowego rachunku maklerskiego. Inni jednak uważają, że trudno będzie dołączyć do grona doświadczonych inwestorów, jeżeli nie będzie się obracało prawdziwymi pieniędzmi.

Złoto jako zabezpieczenie portfela

Chociaż zlecenie kupna akcji lub jednostek funduszu przez konto maklerskie jest bardzo proste, a w celu zrealizowania transakcji kupna wystarczy wykonać kilka kliknięć, to nie można zapominać o dywersyfikacji. O ile więc można liczyć na osiągnięcie dobrego wyniku handlu kontraktami cfd, to nie należy zapominać o tym, aby nie ograniczać się do rynków finansowych związanych z akcjami spółek. Z tego powodu dom maklerski i wiedza na temat tego, jak zacząć inwestować na giełdzie to nie wszystko. Warto zainteresować się również złotem, które od lat charakteryzuje się dużą odpornością na inflację. Oznacza to, że chociaż złoto prawdopodobnie nie przyniesie takich zysków jak ceny akcji na hossie, to jednocześnie inwestor nie straci środków, które przeznaczy na zakup złotego kruszcu. Więcej informacji na temat bezpiecznego inwestowania w złoto znajdziesz w artykule https://www.czerwona-skarbonka.pl/jak-inwestowac-w-zloto/, gdzie przeczytasz o bezpiecznych praktykach związanych z przechowywaniem złota i alternatywie dla fizycznych sztabek.

Czy giełda papierów wartościowych da zarobić?

Rachunek inwestycyjny to szansa na zarobienie pieniędzy, ale jednocześnie można je stracić. Chociaż nie trzeba się martwić o to, że strata przekroczy początkową inwestycję (co jest możliwe z powodu dźwigni finansowej), to jednocześnie należy inwestować tylko te pieniądze, które można w razie czego spisać na straty pieniężne. Dodatkowo w przypadku domów maklerskich klient będzie musiał wypełnić ankietę na temat tego, jakie ma doświadczenie i wiedzę na temat rynku, a także udzielić informacji, skąd pochodzą jego środki.

Jakie papiery wartościowe wybrać?

Trudno wskazać, kiedy zakup akcji da szansę na wysokie zarobki, podobnie jak ciężko jest wytypować spółkę, która na pewno odniesie sukces. Analiza fundamentalna to nie wszystko, dlatego początkujący inwestor powinien zawsze pamiętać o tym, aby nie podążać ślepo za informacjami otrzymanymi od innych, często anonimowych (na przykład na forach internetowych) osób. Łatwo wówczas można się narazić na stratę pieniędzy. Na temat giełdy powstało wiele ciekawych książek, więc ich lektura może okazać się bardzo pomocna i zabezpieczy przed niepotrzebnymi stratami. Oczywiście na każdym rynku kapitałowym czasami dochodzi do straty, jednak sztuką jest takie inwestowanie, aby ostatecznie wychodziło się na plus. Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać, jest to, że trzeba realizować zyski. W przeciwnym razie sytuacja na rynku może się zmienić i zostanie się z papierami wartościowymi, których realna wartość będzie na bardzo niskim poziomie.

Niniejszy artykuł nie stanowi porady finansowej w świetle polskiego prawa i należy zawsze dokładnie poznać projekty, w które chce się zainwestować pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.