Menu

Menu

Inwestowanie bez ryzyka – czy to możliwe?

Inwestowanie bez ryzykaPolacy nadal zbyt rzadko inwestują swoje oszczędności. Ciągle wolimy odkładać pieniądze do skarbonki aniżeli lokować je w instrumenty, dzięki którym mogłyby zostać one podwojone.

Wszystko dlatego, że wciąż wykazujemy się niewielką wiedzą w tym zakresie i obawiamy ryzyka inwestycyjnego. Czy możliwe jest, by podczas inwestowania ryzyko nie istniało wcale? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym tekście.

Czym jest ryzyko inwestycyjne?

Każdy inwestor, który decyduje się przeznaczyć swoje pieniądze z zamiarem ich pomnażania, musi liczyć się z ryzykiem ich utraty. Dotyczy to przede wszystkim form inwestycyjnych, takich jak fundusze inwestycyjne. Wiele zależy wtedy od rodzaju inwestycji, czasu jej trwania i sytuacji na rynku finansowym. Inwestor powinien jednak wiedzieć, że w każdym momencie może stracić część albo całość wniesionego kapitału.

Inwestycje z minimalizowaniem ryzyka

Nie da się też ukryć, że chociaż fundusze inwestycyjne obarczone są ryzykiem, to dzięki nim swoje oszczędności można pomnażać z o wiele lepszym wynikiem. Im większe ryzyko, tym możliwy jest większy zysk. Nie da się inwestować w fundusze bez ryzyka.

Eksperci finansowego świata potwierdzają jednak, że można je minimalizować. Właśnie w tym celu zakłada się cały portfel inwestycyjny. Dzięki niemu inwestor rozdziela swoje środki na różne inwestycje. Praktycznie niemożliwe jest, by w tym samym czasie niepowodzeniem wykazały się wszystkie. Dobrą strategią jest też inwestowanie długookresowe. W długim czasie inwestor jest w stanie reagować albo przeczekać niekorzystną sytuację.

Inwestycje bez ryzyka

Polacy najczęściej wybierają inwestycje, które ryzykiem inwestycyjnym nie są obarczone wcale. Do takich zalicza się konto oszczędnościowe oraz lokaty terminowe. Nie zachodzi w ich przypadku obawa utraty wniesionego kapitału. Nawet jeśli inwestor straci wypracowane odsetki, to kapitał jest mu zwracany w całości.

Należy przy tym jednak wspomnieć, że zarówno lokata, jak i konto oszczędnościowe dają możliwość niższego zysku. Fundusze inwestycyjne są może bardziej ryzykowne, ale za to dają szansę na naprawdę spory zarobek.

Inwestycje połączone

Dla tych, którzy obawiają się ryzyka inwestycyjnego, ale jednak nastawieni są na duży zysk, banki stworzyły konkretną ofertę. Dzisiaj inwestować można w lokatę wraz z funduszem inwestycyjnym. To instrument inwestycyjny, zgodnie z którym część kapitału trafia na w pełni bezpieczną lokatę, a część na agresywny fundusz inwestycyjny. W razie niepowodzenia inwestor jest narażony na utratę tylko części wniesionych środków. Jednocześnie ma szansę pomnażania zgromadzonych oszczędności z dużo lepszym efektem.

Jak zacząć?

Początkujący inwestorzy powinni lokować niewielkie kwoty – jednostki uczestnictwa można nabywać już od 50 złotych. Doskonałym rozwiązaniem jest również powierzenie zarządzania swoimi inwestycjami profesjonalnym doradcom. Zadaniem inwestora jest wtedy jedynie wniesienie kapitału. Okazuje się, że aby zarabiać na zgromadzonych oszczędnościach, wcale nie jest potrzebna wiedza. Wystarczy dysponować środkami o odpowiedniej wartości.

Jedna odpowiedź do “Inwestowanie bez ryzyka – czy to możliwe?”

  1. mosser pisze:

    Nie, bo ryzyko jest elementem inwestycji. Można je ograniczać m.in. dzięki odpowiedniej wiedzy, rozwojowi, bo realnie można tak wiele wyciągnąć. Pytanie – jak do tego podejdziecie. Na pewno świadome inwestowanie wymaga ciągłej pracy nad swoim rozwojem i umiejętnościami, ale dzięki temu efekty mogą być nieporównywalne. XTB daje wam konto testowe – musicie tutaj na maxa wykorzystać czas, zrozumieć działanie wszystkich elementów i to wam naprawdę wystarczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.