Menu
Menu

Ile prądu zużywa pompa obiegowa CO?

Pompa obiegowa to urządzenie często wykorzystywane w instalacjach c.o oraz układach chłodzących. Jej sposób działania opiera się na wymuszaniu obiegu wody w zamkniętych systemach grzewczych. Rozwiązanie to nie tylko zapewnia optymalną temperaturę powietrza i komfort cieplny, ale przy tym jest też bardzo wydajne i energooszczędne.

pompa obiegowa CO

Czym jest pompa obiegowa CO?

Pompa obiegowa CO jest to rodzaj pompy wirowej, a więc hydraulicznej maszyny przepływowej. Działanie tego urządzenia jest możliwe dzięki specjalnym silnikom, które zostały wyposażone w różne poziomy prędkości obrotów. Ciecz zostaje zassana na wlocie, po czym wypchnięta z pompy pod większym ciśnieniem. Celem tej maszyny jest nadanie przepływającej przez nią cieczy ciśnienia, które wystarczy do przetransportowania jej do punktów odbioru wody, czyli na przykład kaloryferów. W sprzedaży dostępne są pompy dławnicowe (silnik w nich został oddzielony od cieczy) i bezdławnicowe (obracające się części silnika są zanurzone w cieczy). W budynkach jednorodzinnych zazwyczaj używa się hermetycznej pompy bezdławicowej. Urządzenia te składają się z trzech elementów: korpusu, silnika i  podłączonego do niego wirnika. Korpus jest zwykle żeliwny, natomiast wirniki wykonane ze stali nierdzewnej albo innych tworzyw odpornych na korozję.

Nowoczesne pompy obiegowe wyróżniają się wygodnym elektronicznym sterowaniem i ekonomią użytkowania. Co ważne, są kompatybilne z większością dostępnych w sprzedaży kotłów c.o. Jak wspomniano, pompy obiegowe są pompami wirowymi. Oznacza to, iż wirnik jest podstawowym elementem tego urządzenia, który zwiększa moment pędu mediów przepływających przez instalację. Pompy tego typu muszą spełniać wymagania hydrauliczne konkretnej instalacji. Wybiera się je biorąc pod uwagę natężenie wody przeznaczonej do przepompowania, jak i wysokość podnoszenia. Sprzęt ten współpracuje z zaworem termostatycznym i pozwala na ograniczenie ogrzewania do minimum, korzystając z ciepła uzyskanego od innych urządzeń, jak i czynników zewnętrznych (np. promieniowanie słoneczne). Warto wybrać model zużywający niewielką ilość energii elektrycznej zgodnie z klasami energetycznymi.

Energooszczędna pompa obiegowa- dlaczego warto ją wybrać?

Wybranie innowacyjnej pompy obiegowej pozwala na widoczne oszczędności. Zaawansowane i nowoczesne sprzęty umożliwiają znaczną optymalizację działania instalacji wodnych. Maszyny, takie jak na przykład pompa obiegowa grundfos wyróżniają się niskim zużyciem energii elektrycznej (pobór mocy: 3,4 – 45 W). Koszt zużycia energii  w ich przypadku jest mniejszy nawet o ok. 90% w porównaniu do pomp stałoobrotowych. Inwestycja w nowoczesną pompę zwraca się więc po kilku latach, przynosząc już same oszczędności. Oczywiście, niezwykle ważny jest sam dobór urządzenia o odpowiednich parametrach. Nie bez znaczenia jest też automatyczna regulacja, dzięki której można dopasować pracę pompy do zmiennych w instalacji centralnego ogrzewania.

Dobre pompy obiegowe mają regulowaną ilość obrotów i są w pełni zoptymalizowane pod względem energetycznym. Ponadto charakteryzują się cichą pracą, wysokim komfortem użytkowania i najwyższą klasą energooszczędności. Producenci tych sprzętów położyli większy nacisk na kwestię energooszczędności maszyn po tym, jak Komisja Europejska wprowadziła rozporządzenie 641/2009. Według jego zapisów musieli oni dostosować swoje produkty do wdrążonych współczynników efektywności energetycznej , czyli EEI. Parametr ten aktualnie nie może przekraczać 0,23.

Ile pomp obiegowych powinno znajdować się w instalacji c.o.?

Ilość pomp w instalacji zależy przede wszystkim od jej rodzaju i wielkości. Jeśli chodzi o ogrzewanie grzejnikowe w obiekcie mieszkalnym zazwyczaj wykorzystuje się jedno urządzenie obiegowe, które rozprowadza czynnik od kotła/węzła do odbiorników. Inna sytuacja jest w przypadku domów, w których obecne jest ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe. Wtedy najlepiej wykorzystać dwie pompy. Jedna z nich będzie służyła do ogrzewania grzejników, jak i ładowania zasobnika ciepłej wody, natomiast druga będzie funkcjonowała na obiegu ogrzewania płaszczyznowego. W przypadku budynków strategicznych, w których nie  powinno być przerw w dostawie ciepła, najlepiej wybrać układy dualne. Wtedy montuje się pompy w systemie pompa podstawowa plus pompa rezerwowa. W ten sposób, w razie awarii pierwszej jednostki pompowej, zastąpi ją druga.

Pompy obiegowe to sprzęty, które pozwalają na efektywniejsze ogrzewanie domu przy użyciu pompy ciepła. Takie rozwiązanie usprawni ogrzewanie na tradycyjnych grzejnikach, ale też sprawdzi się do ogrzewania podłogowego. Wybierając dany model należy jedynie pamiętać, aby dobrać pompę do parametrów instalacji.

Jeśli intryguje Cię skomplikowane działanie takich systemów i posiadasz wiedzę elektryczną, możesz rozważyć zbadanie możliwości zatrudnienia w różnych krajach. Jooble oferuje kompleksową platformę do wyszukiwania ofert pracy dla elektryków za granicą, zapewniając bramę do międzynarodowych perspektyw kariery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.