Menu

Menu

Ile kosztuje fotowoltaika?

Zastanawiasz się, ile kosztuje fotowoltaika? Chcesz poznać cenę instalacji fotowoltaicznej? Eksperci z Otovo.pl udzielą odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania. Wbrew pozorom nie jest to bardzo wysoka kwota, która byłaby nieosiągalna dla przeciętnego Kowalskiego. Zapraszamy do lektury artykułu na temat tego, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna.

fotowoltaika

Fotowoltaika- co to?

Gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie fotowoltaiki, moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to pewien proces, podczas którego pozyskiwany jest prąd z energii słonecznej. Cały zestaw instalacji fotowoltaicznej możemy przyłączyć do istniejącej już instalacji elektrycznej. W konsekwencji mamy do czynienia z zupełnie darmowym prądem, który może zostać przez nas dowolnie wykorzystany.

Jest to pewnego rodzaju inwestycja, która z reguły zwraca się w ciągu kilku lat. Stanie się to jeszcze szybciej, jeśli otrzymamy od rządu bądź Unii Europejskiej dofinansowanie – dodaje Tomasz Wykowski z serwisu ekohub.pl.

Dlaczego warto zdecydować się na instalacje fotowoltaiczną?

Część osób z pewnością zastanawia się, dlaczego instalacja fotowoltaiczna jest godna uwagi. Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie należy do najtrudniejszych. Przede wszystkim użytkownicy mogą cieszyć się z darmowej energii, która wytwarzana jest dzięki promieniom słonecznym. W konsekwencji jest to sposób na zyskanie niezależności od wszelkich podwyżek cen prądu. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że od niedawna możliwe jest odliczenie fotowoltaiki od podatku.

Warto pokrótce wspomnieć o kilku innych zaletach. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ta alternatywna metoda wytwarzania energii elektrycznej nie emituje żadnych zanieczyszczeń. Dodatkowo panele słoneczne mogą zostać poddane recyklingowi, jeśli zajdzie taka konieczność. Warto wspomnieć, że energia słoneczna jest niewyczerpalna, odnawialna i zrównoważona. Oznacza to, że jako mieszkańcy planety mamy pewność, że w najbliższym czasie jej nie zabraknie.

Jest to technologia prężnie rozwijająca się, która charakteryzuje się ponadprzeciętną odpornością na pogodowe anomalie. Elementy instalacji są w praktyce bezawaryjne, ze względu na brak występujących części ruchomych. Dodatkowo korzystając z tego typu udogodnień nie musimy przejmować się konserwacją. Twój dach jest w przeciętnym stanie, bądź nie ma tam wystarczająco miejsca, aby umiejscowić panele słoneczne? Bez większych problemów możliwe jest zamontowanie niezbędnych podzespołów na gruncie. Cały proces jest łatwy, szybki i bezpieczny.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje fotowoltaika- spieszymy z odpowiedzią! Cena zestawu zależy przede wszystkim od jakości komponentów, a także od rodzaju zestawu i jego rozmiaru. Wpływ mają nawet takie niuanse, jak chociażby dach, na którym panele są montowane. Pamiętajmy o tym, że musimy ponieść koszty związane nie tylko z zakupem paneli fotowoltaicznych i inwertera. Należy także doliczyć cenę za montaż. Gdybyśmy wzięli pod uwagę średnie koszty związane z fotowoltaiką, doszlibyśmy do wniosku, że za instalacje o mocy 3 kW zapłacimy od 17 000 do 19 000 zł. Wraz ze zwiększeniem mocy do 5 kW, koszt zwiększa się od 22 500 zł – 28 000 zł. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kW kosztować nas będzie od 37 000 z do 47 000 zł, w zależności od tego, jakiej jakości komponenty wybierzemy. Aby odpowiednio dobrać moc paneli fotowoltaicznych, pomocne okaże się stwierdzenie, że na każde wydane 50 zł miesięcznie na prąd zaleca się 1 kW mocy.

Sprawdź także: https://ekohub.pl/zestaw-fotowoltaiczny

Czy fotowoltaika się opłaca?

Czy zatem inwestowanie w panele fotowoltaiczne się opłaca? Odpowiedź na to pytanie jest bezapelacyjnie twierdząca. Nie zapominajmy przecież, że mamy do czynienia z wytwarzaniem zupełnie darmowej energii elektrycznej. Dzięki temu nie ponosimy żadnych kosztów za prąd, co z pewnością jest satysfakcjonujące. Co prawda musimy poświęcić określoną kwotę pieniędzy, jednak po kilku latach zaczniemy dzięki temu oszczędzać gotówkę. Może stać się to jeszcze szybciej, gdy otrzymamy dotację z rządu, która pokrywa kilkanaście procent nakładów.

Cena fotowoltaiki waha się w zależności od mocy instalacji, a także od jakości użytych komponentów. Jest to inwestycja, która zwróci się w ciągu kilku lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.