Menu
 • Menu

  Hażlach: Zmieniamy się z mieszkańcami i dla mieszkańców

  Wójt gminy Hażlach Grzegorz Sikorski podczas I Forum Sołtysów Powiatu Cieszyńskiego, które odbyło się w Cieszynie 16 listopada 2019 roku wygłosił wykład o pozyskiwaniu środków zewnętrznych.

  Gmina Hażlach przez dziesięciolecia była kojarzona jako gmina typowo rolnicza. Jej powierzchnia to 49 kilometrów  kwadratowych, które zamieszkuje ponad 10 500 mieszkańców. Dużą część obszaru gminy stanowią uprawy rolne oraz lasy. Dzięki temu na jej terenie można obserwować liczne uprawne gatunki roślin, a także łąki, stawy i pastwiska, będące obok terenów leśnych ostoją różnorodnej zwierzyny.

  Typowo rolniczy charakter gminy powoduje, iż dochody budżetowe przypadające na jednego mieszkańca są jednymi z najniższych w kraju. Dlatego, aby temu przeciwdziałać, podjęto próbę przekucia słabych stron gminy w atuty, które mogą stać się motorem rozwoju i zmiany sposobu jej postrzegania.

  – O tym, że nasza gmina jest „fabryką” zdrowej i ekologicznej żywności nikogo nie trzeba przekonywać. To, że jesteśmy coraz atrakcyjniejszym miejscem do zamieszkania, również staje się faktem. Jednak, aby ten trend utrzymać, musieliśmy podjąć szereg działań mających na celu poprawę infrastruktury, która kształtowałaby spójność funkcjonalno-przestrzenną gminy i zrazem była magnesem przyciągającym nowych mieszkańców, chcących odpocząć od miastowego zgiełku oraz inwestorów poszukujących dogodnych lokalizacji na własne inwestycje – mówi Grzegorz Sikorski, wójt gminy Hażlach.

  – Działania, o których mowa, to nasz plan na rzecz zrównoważonego rozwoju wszystkich sołectw gminy, oparty o ich indywidualny potencjał terytorialny. Obejmuje on wzrost nakładów inwestycyjnych na drogi, budynki użyteczności publicznej, oświatę, bezpieczeństwo, kulturę oraz ekologię. Wszystkie powyższe działania są uzupełnione znaczącą poprawą kompetencji administracji samorządowej, efektywności wydatkowania publicznych środków finansowych oraz budowy kapitału społecznego i poczucia współodpowiedzialności mieszkańców za rozwój swojej małej ojczyzny – kontynuuje wójt.

  – Cieszy fakt, że wiele osób, zwłaszcza podczas zebrań wiejskich, zwraca uwagę, iż pomimo niewielkiego budżetu gminy potrafimy efektywnie zarządzać finansami w postaci podwojenia nakładów inwestycyjnych, bez konieczności podnoszenia podatków czy zadłużania gminy. Warto w tym miejscu dodać, że gmina Hażlach jest najmniej zadłużoną gminą w powiecie cieszyńskim oraz jedną z najmniej zadłużonych w kraju! – podkreśla wójt Grzegorz Sikorski.

  – Przy nikłych zasobach finansowych, jakimi dysponujemy (jesteśmy jedną z najbiedniejszych gmin), dzięki innowacyjnemu podejściu do rozwiązywania problemów oraz konsekwentnie realizowanej strategii rozwoju osiągnęliśmy absolutne szczyty w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania. Dlatego bardzo cieszy fakt zajęcia przez Gminę Hażlach 27. miejsca na 1548 gmin wiejskich w Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”, który obrazuje jakość zarządzania w polskim samorządzie. Oznacza to, że udało nam się zmienić postrzeganie naszej miejscowości. Coraz częściej słyszymy, że gmina Hażlach jest nie tylko atrakcyjnym miejscem do zamieszkania, ale również do spędzania wolnego czasu w gronie rodziny czy znajomych – zauważa hażlaski wójt.

  – Naszym kluczem do sukcesu nie jest to, ile razy przecinano wstęgę otwierając drogi, boiska sportowe czy budynki wielofunkcyjne, lecz to, jaką wartość mają te inwestycje dla mieszkańców. Lokalny lider to ktoś, kto chce i potrafi z ludźmi rozmawiać, rozumie, od czego zależy to, czy żyje im się dobrze tam, gdzie mieszkają. To ktoś, kto ma wizję rozwoju gminy jako miejsca do zamieszkania i zainwestowania – podsumowuje Grzegorz Sikorski, wójt gminy Hażlach.

  Jedna odpowiedź do “Hażlach: Zmieniamy się z mieszkańcami i dla mieszkańców”

  1. Weronika Majewska pisze:

   Gmina Hażlach przeprasza za Sikorskiego

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *