Menu

Menu

Fundusze dla firm – 500 milionów złotych dla młodych i innowacyjnych

PFR Ventures (Grupa PFR) uruchamia fundusze dla firm PFR Biznest FIZ. Na rynek venture capital ma trafić 500 milionów złotych, informuje Polska Agencja Prasowa. Środki trafią do młodych, innowacyjnych firm. Prezes PFR Paweł Borys poinformował PAP, że Grupa dysponuje środkami wysokości 260 mln zł. Pozostałą kwotę mają zapewnić tzw. Aniołów Biznesu, czyli inwestorzy prywatni, którzy inwestują w młode, innowacyjne przedsiębiorstwa na etapie startu.

Aniołowie Biznesu zapewnią zarówno kapitał, jak i swoją wiedzę, doświadczenie oraz kontakty biznesowe. Są to przedsiębiorcy, którzy sprzedali swój biznes, lub posiadają nadwyżki kapitałowe, które chcą zainwestować. Jak powiedział Borys:

Chcemy rozpowszechnić właśnie tę formę inwestowania w Polsce. W ciągu najbliższych lat chcemy kilkukrotnie zwiększyć liczbę aktywnych Aniołów Biznesu w Polsce oraz wielkość udzielanego przez nich finansowania dla młodych innowacyjnych firm. (cytat za PAP)

Fundusz sfinansuje do 50% wkładu. Pozostała część będzie pochodzić od Aniołów Biznesu. Kapitał zostanie przekazany w postaci inwestycji kapitałowej, na przykład zakupu udziałów lub akcji. Może też stanowić inwestycję quasi-kapitałową na przykład w formie pożyczki zamiennej na udziały. Jedna firma może zostać zasilona kwotą do 4 milionów zł.

Fundusze dla firm – aplikacje we wrześniu

Fundusze dla firm będą przyznawane osobom, które między 4 a 19 września 2017 roku złożą odpowiednie aplikacje. Pośrednicy finansowi mogą już teraz zapoznać się z warunkami PFR Biznest FIZ. Dostępne są one na stronie internetowej PFR Ventures. Natomiast w dniach 21 i 29 sierpnia 2017 roku odbędą się spotkania informacyjne. Dla zainteresowanych dostępna jest również bezpłatna infolinia 800 800 120.

Polski Fundusz Rozwoju traktuje program PFR Biznest FIZ jako ważny element Planu Morawieckiego w ramach programu Start in Poland. W stanowisku PFR stwierdza się między innymi:

Na dojrzałych rynkach to właśnie Aniołowie Biznesu stanowią dominującą grupę inwestorów na wczesnym etapie rozwoju przedsiębiorstw – nawet do 70 proc. wartości inwestycji ogółem. W Polsce rynek Aniołów Biznesu dopiero się tworzy i ich udział w finansowaniu startupów jest kilkukrotnie niższy. Uruchomienie PFR Biznest FIZ ma się przyczynić do zwiększenia aktywności inwestycyjnej Aniołów Biznesu.

PFR Ventures jest pierwszym w Polsce profesjonalnym inwestorem instytucjonalnym działającym w formule Fund of Funds (funduszu funduszy). Oferuje on systemowe finansowanie niezależnym funduszom VC. PFR Ventures w ramach pięciu programów: PFR Starter FIZ, PFR Biznest FIZ, PFR Otwarte Innowacje FIZ, PFR KOFFI FIZ i PFR NCBR CVC. PFR Ventures dysponuje już kapitałem wysokości ponad 2 mld zł.

Polski Fundusz Rozwoju stanowi grupę instytucji finansowych i doradczych dla przedsiębiorców, samorządów, a także osób prywatnych. PFR inwestuje w ramach swojej spójnej strategii w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy kraju.

Źródło – PAP

Jedna odpowiedź do “Fundusze dla firm – 500 milionów złotych dla młodych i innowacyjnych”

  1. Doradca KredytMarket pisze:

    Dzień dobry, inwestowanie w rozwój firmy jest nierozłącznym elementem efektywnej działalności biznesowej, dlatego tego typu wsparcie jest doskonała opcją dla młodych przedsiębiorców. W przypadku osób prowadzących biznes od min. 2 lat dobrą alternatywną do ofert banków jest pozyskanie dodatkowych środków na rozwój działaności gospodarczej w Kredyt Market. Kwota, jaką oferujemy to 10-50 tys. zł na okres 3-6 m-cy. Oprocentowanie wynosi 9,5% w skali roku, a prowizja 2,5%. Nie ma żadnych dodatkowych opłat ani ubezpieczeń. Cały proces jest elektroniczny, szybki i bez konieczności dostarczania dokumentów. Decyzja dostarczana jest w ciągu 15 min, a środki przelewane są po 2 dniach na konto wnioskodawcy. W celu uzyskania większej ilości informacji zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: kredytmarket.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.