Menu
 • Menu

  Fotowoltaika – co można zrobić z nadwyżką wyprodukowanego prądu?

  Przejeżdżając przez podmiejskie osiedla domów jednorodzinnych oraz tereny wiejskie, coraz częściej można zobaczyć instalacje fotowoltaiczne. Pozwalają one przetwarzać energię słoneczną na elektryczną, na potrzeby gospodarstw domowych. A co w sytuacji, gdy wyprodukuje się jej więcej?

  sprzedaż wytworzonego prądu

  Panele fotowoltaiczne – energia słoneczna wprost ze słońca

  Fotowoltaika pozwala na wykorzystanie energii słonecznej i przemienienie jej w prąd. To pozwala jednocześnie na ochronę środowiska oraz optymalizację kosztów związanych z utrzymaniem gospodarstwa domowego czy lokali użytkowanych na potrzeby przedsiębiorstw. Najczęściej osoby prywatne i drobni przedsiębiorcy decydują się na takie rozwiązanie, aby zaspokoić własne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jednak może okazać się, że zamontowana instalacja umożliwia wytworzenie większej ilości prądu, niż zostanie zużyte na bieżąco. Wówczas taka nadwyżka jest przesyłana do operatora sieci energetycznej. Co wówczas można zrobić z takim prądem?

  Czy sprzedaż samodzielnie wytworzonego prądu jest możliwa?

  Jeszcze do niedawna osoby posiadające niewielkie instalacje fotowoltaiczne mogły sprzedawać nadwyżkę wyprodukowanego prądu do operatora sieci lub magazynować ją u siebie. Preferencyjne warunki sprzedaży były możliwe przez pierwsze 15 lat korzystania z instalacji fotowoltaicznej. Warunkiem było to, aby moc instalacji nie przekraczała 10 kW. Obecnie wprowadzone zostały jednak zmiany do ustawy o odnawialnych źródłach energii, które znacznie zmieniają sytuację związaną z nadwyżką wyprodukowanej przez prosumentów energii elektrycznej.

  Jak obecnie wygląda kwestia nadmiaru wyprodukowanej energii elektrycznej przy pomocy paneli fotowoltaicznych?

  Obecnie prywatne osoby, które mają zamontowaną na swoje posesji instalację fotowoltaiczną, mogą przesłać ją do operatora sieci. Gdy zajdzie taka potrzeba, mogą ją odebrać. Trzeba tutaj jednak pamiętać o tym, że w takim przypadku możliwy jest odbiór 80% przesłanej energii w przypadku instalacji o mocy nieprzekraczającej 10 kW. Jeżeli moc instalacji wynosi od 10 do 40 kW, prosument może odebrać 70% przesłanej do operatora energii. Warto zwrócić uwagę na to, że rozliczenie nadwyżki energii przesłanej operatorowi odbywa się w ciągu roku od wprowadzenia jej do sieci.

  Nowe przepisy wskazują również, że prosumentem na podobnych zasadach może być obecnie również przedsiębiorca. Jednak produkcja energii elektrycznej przy pomocy instalacji fotowoltaicznych nie może być głównym przedmiotem jego działalności. Prąd przez niego tworzony może być spożytkowany wyłącznie na jego potrzeby. Jeżeli taki przedsiębiorca wyprodukuje nadwyżkę energii elektrycznej, również może ją przesłać do sieci energetycznej. A następnie, gdy zajdzie taka potrzeba, odebrać. Nowe przepisy wydłużają dla firm okresy rozliczeniowe, co sprawia, że odbiór energii jest możliwy przez dłuższy czas. To z kolei jest bardziej opłacalne dla firm korzystających z możliwości, jakie daje fotowoltaika

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.