Menu

Menu

Europejski Bank Centralny przeciwko kontroli płac w NBP

Europejski Bank CentralnyPo serii publikacji dotyczących zarobków w Narodowym Banku Polskim partie polityczne zgodnie uznały, że płace w tej instytucji powinny podlegać ujawnieniu. Pojawiły się również głosy o konieczności kontrolowania zarobków. Tymczasem – na przekór politykom w Polsce – Europejski Bank Centralny uznał, że projekty odpowiednich ustaw naruszają niezależność NBP.

Projekty ustaw, które mają uregulować kwestie płac w NBP złożyły: Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska oraz Kukiz’15. Jak podaje Polskie Radio 24, Europejski Bank Centralny uznał, że wszystkie 3 propozycje mają wpływ na funkcjonowanie NBP, ponieważ dotyczą organów decyzyjnych banku.

Jak pisze na swym portalu Polskie Radio 24: W opinii ECB napisano, że zmiany prowadzące do obniżenia wynagrodzeń są niezgodne z zasadą niezależności finansowej, jeśli negatywnie wpłyną na zdolność NBP do zatrudniania i zatrzymywania pracowników w celu niezależnego wykonywania zadań nałożonych na NBP.

Który z projektów kwestionowanych przez Europejski Bank Centralny ma szansę na wejście w życie?

Projekt PiS rekomendowany jest przez sejmową komisję finansów. Zakłada on, że zarobki najważniejszych osób w NBP zostaną ujawnione. Ponadto, jeśli propozycja PiS zostanie przyjęta, ograniczone zostaną zarobki pracowników banku. Poza członkami zarządu nie będą oni mogli otrzymywać więcej, niż 60 procent pensji prezesa NBP.

Jak przypomina Polskie Radio 24, propozycje zmian dotyczące zarobków pracowników Narodowego Banku Polskiego stanowią reakcję polityków na doniesienia medialne na temat wynagrodzeń dwóch pracownic NBP. Chodzi o szefową departamentu komunikacji i promocji Martynę Wojciechowską oraz dyrektor gabinetu prezesa Kamilę Sukiennik.

Mają one zarabiać wraz z premiami i bonusami po 65 tysięcy zł miesięcznie. Przedstawiciele banku zaprzeczają jednak tym doniesieniom. Nie podali oni jednak wysokości wynagrodzeń obu pracownic, argumentując, że jest to sprzeczne z prawem. Podane zostało jedynie, że średnia zarobków w NBP wynosi ponad 36 tys.

Autor: Sebastian Bujak
Źródło: Polskie Radio 24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.