Menu

Menu

Epidemia Covid-19 może zagrozić trwałości Unii Europejskiej

Epidemia Covid-19W obliczu spustoszenia, jakie koronawirus powoduje w służbie zdrowia i gospodarce, coraz częściej pojawiają się głosy mówiące, że epidemia Covid-19 może naruszyć trwałość Unii Europejskiej. Jak pisze Forsal.pl. obecnie we Wspólnocie odżywają spory dzielące unijne państwa. Eksperci obawiają się o przyszłość UE oraz strefy euro.

Francuskie media – podaje Forsal.pl – podkreślają, że w obliczu kryzysu narastającego na skutek epidemii nie wszystkie kraje europejskie są sobie równe. Jednym ze skutków rodzących się podziałów był brak zgody na emisję wspólnych koronaobligacji.

Kraje, które dotknęła najbardziej epidemia Covid-19, domagają się stworzenia systemu solidarności finansowej oraz emisji obligacji. Wśród tych państw znajdują się najbardziej dotknięte epidemią Włochy. Nie ma jednak zgody Niemiec co do wprowadzenia podobnych mechanizmów.

Niemcy deklarują, że popierają wprawdzie europejską solidarność, ale nie chcą emisji obligacji. Cytowany przez Forsal.pl dziennik „Le Figaro” wskazuje, że kanclerz Angela Merkel nie wyraża zgody na łączenie długów. Tymczasem Francja i Włochy opowiadają się za takim właśnie zwalczaniem kryzysu, który spowodowała epidemia Covid-19.

Spory dotyczące metod walki z kryzysem naruszają jedność UE. Francuska minister do spraw europejskich Amelie de Montchalin stwierdziła nawet, że wiarygodność Unii Europejskiej zależy od skuteczności środków podjętych w walce z epidemią. Do tak ostrej wypowiedzi sprowokowało francuską minister fiasko szczytu UE w sprawie walki ze skutkami koronawirusa.

Czy epidemia Covid-19 naruszyła solidarność europejską?

Jak powiedział cytowany przez Forsal.pl były przewodniczący Komisji Europejskiej i były francuski minister finansów Jacques Delors: Europejski szczyt w czwartek ujawnił podziały, które mogą być dla UE śmiertelne.

Natomiast prof. Christophe Bouillaud z Instytutu Studiów Politycznych w Grenoble obawia się o trwałość strefy euro. Może ją zniszczyć kryzys spowodowany przez epidemię koronawirusa. Podobne obawy wyrażają inni francuscy komentatorzy.

Francja i Niemcy nie potrafią w tej chwili dojść do porozumienia w sprawie wspólnej polityki ratowania europejskiej gospodarki. Taka rozbieżność może być skutkiem starego konfliktu między Francją a Niemcami dotyczącego dyscypliny budżetowej – podkreślają komentatorzy cytowani przez portal.

Media francuskie wskazują, że dyscyplina budżetowa nie jest obecnie priorytetem, a w związku z wybuchem epidemii francuscy politycy odłożyli nawet na bok jedną z najważniejszych reform administracji Macrona – reformę emerytalną – pisze Forsal.pl.

Dziennik „Le Monde”, powołuje się natomiast na francuskich analityków, którzy wyrażają obawy dotyczące przyszłości Unii. Epidemia Covid-19 obnażyła skostniałość struktur Wspólnoty i pokazała, że musi ona zostać poddana gruntownej reformie.

Francuscy eksperci – kończy Forsal.pl – zwracają uwagą, że koronawirus doprowadzi do załamania się procesu globalizacji. Jednocześnie zagrożony zostanie cały świat zachodnich wartości.

Autor: Wojciech Ostrowski
Źródło: Forsal.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.