Menu

Menu

Do czego wykorzystywane są pirometry?

Przynajmniej raz w życiu każdy z nas widział pirometr. Wbrew pozorom, jest to bardzo powszechny sprzęt, który znacznie ułatwia nam funkcjonowanie w otaczającym nas świecie. Spotykamy się z nim nie tylko w branżach specjalistycznych, ale i w gastronomii. Na stacjach paliw często wykorzystuje się je na przykład do mierzenie temperatury posiłków, które wymagają podgrzania. Co jeszcze trzeba wiedzieć o pirometrach?

pirometr

Pirometr – podstawowe informacje

Zasada działania produktu jest bardzo prosta i opiera się na emitowaniu promieniowania podczerwonego. Jest ono wysyłane na obiekt, na który ustawi je operator, a więc na przykład na ciasto ulokowane w piekarniku, gotującą się zupę czy na mięso z grilla.

Element detekcyjny pirometru dokonuje szybkiej analizy struktury wiązki, po czym przetwarza go do określonej skali. W naszych realiach najczęściej będzie to temperatura wyrażona w stopniach Celsjusza, jednak można znaleźć też pirometry, które potrafią konwertować te informacje na temperaturę wyrażoną w Fahrenheitach lub innych jednostkach wyrażania temperatury.

Ile kosztuje dobry pirometr?

Urządzenia do podstawowych zastosowań, w tym choćby do branży gastronomicznej czy szybkiej oceny temperatury na przykład zasilacza w dużej serwerowni to wydatek zbliżony do 50 złotych. W takiej kwocie można kupić na przykład pirometr BENETECH GM 320, który potrafi mierzyć temperaturę w zakresie od -50 do +400 stopni Celsjusza.

Termometr medyczny bezkontaktowy (lub termometr laserowy), który – co do zasady – także jest pirometrem, można kupić za mniej niż sto złotych. Wyróżnia go zakres temperatury dopasowany do ludzkiego ciała: od 32 do 43 stopni Celsjusza, a także deklarowany błąd pomiarowy, który jest niższy niż 0,3 stopnia Celsjusza.

Zwłaszcza teraz, w erze pandemii COVID-19 i związanych z nią obostrzeń, jest to świetny sposób, by szybko, nie paraliżując przy tym pracy zespołu, zmierzyć temperaturę pracownikom, by mieć pewność, że wśród nas nie ma osoby z gorączką, która mogłaby być zarażona. Idealnie sprawdzi się też do mierzenia temperatury małym dzieciom.

Na jakie funkcje w pirometrze warto zwrócić uwagę?

Na pewno warto zwrócić uwagę na to, czy produkt jest dopuszczony do użycia na terenie Unii Europejskiej oraz, czy jest w pełni bezpieczny dla ludzi. Kolejna ważna kwestia, to tryb automatycznego przechodzenia w tryb standby, dzięki któremu zaoszczędzimy nieco energii z baterii. Dobrze byłoby też, gdyby sprzęt zapewniał możliwie jak największą precyzję pomiarów oraz jasny, czytelny wyświetlacz, który pozwoli szybko podejrzeć wynik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.