Menu

Menu

Długołęka – gmina idąca z duchem czasu

Gmina Długołęka jest jedną z największych i najszybciej rozwijających się gmin wiejskich w Polsce. Znakomite położenie geograficzne w bezpośrednim sąsiedztwie Wrocławia i dobra sieć komunikacyjna sprawiają, że pod względem możliwości inwestycyjnych należy do samorządowej czołówki. Jej potencjał dostrzegają inwestorzy, który stale otwierają tu swoje biznesy.

Długołęka

Przy szlaku komunikacyjnym z Warszawą siedziby otworzyło wiele renomowanych firm, m.in.: BOSCH, Clarena czy GIGAmarket Leroy Merlin. Wizytówką gminy jest też aleja salonów samochodowych w Długołęce.

Zaplecze edukacyjne to podstawa

Niedawno na terenie gminy zakończył się III etap prac na budowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Długołęce. Gotowe są już szatnie, toalety dla dzieci, personelu i osób z niepełnosprawnościami, sekretariat, gabinet dyrektora, pokój nauczycielski z zapleczem, duża sala informatyczna i pomieszczenie dla ochrony. Sale pachną świeżością, są schludne i kolorowe. W szkole zamontowano windę dla osób z niepełnosprawnościami i nowoczesny monitoring, by uczniowie byli bezpieczni pod każdym względem.

– Za nami również uroczyste wkopanie kamienia węgielnego pod budowę gminnego żłobka i przedszkola w Kiełczowie – mówi wójt Wojciech Błoński. W szybkim tempie powstaje obiekt o powierzchni ponad 4 tys. mkw., spełniający najwyższe standardy, w którym od nowego roku swoje miejsce znajdzie 450 dzieci. Prace zakończą się w grudniu br. – Budujemy placówkę opiekuńczą i wychowawczą na miarę XXI wieku, w systemie modułowym, co czyni nas pionierem na Dolnym Śląsku – dodaje wójt.

Gmina Długołęka dostępna dla wszystkich

Realizując inwestycje w urzędzie, władze gminy Długołęka pamiętają o dostosowywaniu ich do potrzeb osób niepełnosprawnych. Urząd gminy konsekwentnie realizuje projekt, którego głównym celem jest wypracowanie i wdrożenie nowych rozwiązań w zakresie poprawy funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego w obszarze dostępności usług publicznych dla osób o szczególnych potrzebach. Rezultatem projektu będzie kompleksowe narzędzie pn. „Dostępna Gmina”. – Zlikwidowane zostaną bariery w postaci obniżenia lad w biurze podawczym i biurze meldunkowym dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, znikną progi w budynku, pojawią się tablice informacyjne dla osób niedowidzących – wylicza Wojciech Błoński.

Długołęka

Park w Szczodrem – oaza zieleni blisko Wrocławia

Urokliwe ścieżki parkowe, trasy sportowe i edukacyjne, przestronny, nowoczesny i zachęcający do aktywności fizycznej plac zabaw, ławki, leżaki, hamaki, pomosty dla kajakarzy i wędkarzy – to tylko niektóre atrakcje czekające na gości odwiedzających zrewitalizowany park w Szczodrem. To niezwykłe, historyczne miejsce, położone 16 km od stolicy Dolnego Śląska, tętni życiem. Chętnie odwiedzają je zarówno mieszkańcy gminy, jak i turyści z okolicznych miejscowości. Park, nazywany kiedyś „Śląskim Windsorem”, stanowi wyjątkową wartość historyczną i sentymentalną. – Jego układ przestrzenny będzie sukcesywnie odtwarzany – zapowiada wójt.

Pierwszy etap rewitalizacji to krok w stronę pełnej modernizacji tego miejsca. Jest spora szansa, że w przyszłości oaza zieleni w gminie Długołęka stanie się najchętniej odwiedzanym punktem w tej części Polski. Zabytkowy park stanowi przyjazną przestrzeń dla wszystkich grup społecznych, w tym osób niepełnosprawnych, seniorów oraz rodziców z dziećmi. Park w Szczodrem to doskonały pomysł na spędzanie wolnego czasu i kreowanie zdrowego stylu życia w pobliżu wrocławskiej metropolii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.