Menu
 • Menu

  Digitalizacja szpitali w praktyce

  Gdy myślimy o szpitalach przyszłości, w pierwszej kolejności przychodzą nam do głowy rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji, znane głównie z filmów sci-fi. Tym bardziej że tematyka AI coraz powszechniej wkracza do różnych sfer codziennego życia. Niemniej warto skupić się na tym, co może okazać się pomocne dla funkcjonowania opieki medycznej nie tyle w perspektywie wielu lat, lecz już dziś.

  Coraz lepsza jakość leczenia wpływa na wydłużenie się średniej życia, co w naturalny sposób zwiększa zapotrzebowanie na efektywny system opieki zdrowotnej.

  Biurokracja wrogiem szpitali

  Tymczasem obecnie biurokracja i formalizacja procesów staje na drodze sprawnemu funkcjonowaniu szpitali, przychodni i poradni specjalistycznych. Pacjent, spychany na margines, bardzo często jest jak trybik w maszynie, co wpływa na sposób traktowania. To, jak bardzo brakuje ochronie zdrowia „ludzkiego” pierwiastka, widać szczególnie wyraźnie w okresie pandemii.

  Ten problem zyskuje szczególne znaczenie w raporcie „Time to care” firmy Deloitte, który jako kluczową barierę w ulepszaniu efektywności szpitali podaje przytłaczającą ilość czynności administracyjnych. W efekcie w procesie leczenia brakuje miejsca na troskę i empatię. Z pomocą nadchodzą nowe technologie, które mają wpłynąć na minimalizację biurokracji, a w konsekwencji − większą efektywność szpitali. Odciążeni lekarze i członkowie zespołu medycznego mają bowiem więcej czasu dla pacjenta.

  Kody kreskowe i QR wsparciem dla personelu medycznego

  Rozwiązaniem, które może wpłynąć na poprawę sytuacji, są kody kreskowe bądź QR umieszczane na etykietach medycznych. Istnieje wiele możliwości ich wykorzystania – od oznaczania opakowań leków, szklanych fiolek i pojemników do sterylizacji po kodowanie danych pacjentów na specjalnych opaskach. Tak opracowany system etykiet i kodów może stanowić nieocenione wsparcie dla personelu medycznego, a więc przede wszystkim dla pacjenta na każdym etapie jego pobytu w szpitalu.

  Sprawny, bezpieczny obieg danych za sprawą etykiet medycznych, odpornych na ścieranie, wilgoć oraz działanie środków do dezynfekcji, może być podstawą sprawnej opieki medycznej i pierwszym krokiem w kierunku stworzenia szpitali przyszłości.

  Cel: szybszy dostęp do informacji

  Innym trend, który będzie zyskiwał na znaczeniu, jest mobilność. Najbliższe lata urzeczywistnią bowiem wizję placówek ochrony zdrowia, gdzie personel medyczny będzie korzystać z elektronicznej dokumentacji medycznej, bazy danych leków i wyników badań laboratoryjnych z poziomu telefonu lub tabletu. Dostęp do danych będzie możliwy po zeskanowaniu odpowiedniego kodu na etykiecie, np. na opasce pacjenta lub oznaczeniu jego łóżka.

  Szybszy dostęp do potrzebnych informacji oraz wygodniejsze kontrolowanie przebiegu leczenia i stanu chorego, m.in. dzięki alertom wysyłanym na urządzenia mobilne, pozwoli na ograniczyć popełniane błędy i skrócić czas reakcji w sytuacjach zagrażających życiu.

  Nowoczesne technologie są istotną szansą na poprawę jakości i efektywności opieki zdrowotnej
  oraz funkcjonowania szpitali. Rozwiązania takie jak etykiety medyczne zmieniają placówki ochrony zdrowia w cyfrowe jednostki, które do niedawna były przedmiotem futurystycznych wizji.

  Źródło: informacja prasowa

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.