Dane o gospodarce amerykańskiej mogą budzić optymizm
Mimo zawirowań politycznych, dane o gospodarce amerykańskiej wskazują na pozytywne trendy. Pomyślne wskaźniki stanowią mocny atut Donalda Trumpa. Chociaż dane ankietowe mówią o rekordowo niskiej popularności prezydenta, a problemy prawne amerykańskiej administracji zajmują sporo miejsca w programach informacyjnych, sytuacja gospodarcza sprzyja lokatorowi Białego Domu.
W maju 2017 roku bezrobocie w Stanach Zjednoczonych spadło do 4,6%. Jest to najlepszy wynik od 16 lat. Znacznie wzrosło zatrudnienie w górnictwie. Powodem było zniesienie przez Trumpa szeregu regulacji, które wprowadził jego poprzednik Barack Obama.
Przez różne ograniczenia poprzedniej administracji zatrudnienie w górnictwie osiągnęło w październiku 2016 roku najniższy poziom od wielu dziesięcioleci. Od tamtego jednak momentu liczba pracujących w tym sektorze zwiększyła się aż o 47 tysięcy osób.
Dobre wiadomości dochodzą też z rynku papierów wartościowych. Najważniejszy indeks giełdy w Nowym Jorku, Dow Jones Industrial, który obejmuje 30 kluczowych przedsiębiorstw, przede wszystkim z branży produkcyjnej, wzrósł za prezydentury Trumpa o 8%. Wskaźnik, Nasdaq obejmujący papiery wartościowe firm z branży IT, urósł o 12%.
O 6% wzrósł natomiast S&P 500. Indeks ten obejmuje akcje 500 dużych przedsiębiorstw z różnych działów gospodarki Stanów Zjednoczonych. Wzrosty na giełdzie nie tylko potwierdzają dobre dane o gospodarce amerykańskiej, ale mają duże znaczenie dla przeciętnego Amerykanina. Oszczędności wielu z nich ulokowane są bowiem, bezpośrednio lub pośrednio w papierach wartościowych.
Dane o gospodarce amerykańskiej wskazują na wyższe tempo wzrostu PKB w 2017 roku
Ekonomiści przewidują, że rok 2017 będzie charakteryzował się większym wzrostem PKB. Ma on wynieść 2,3%. To więcej niż w 2016 roku, kiedy to wskaźnik ten wyniósł 1,6%. Ubiegły rok był też ostatnim, w którym urząd prezydenta sprawował Barack Obama.
Chociaż Amerykanie uzależniają swoją ocenę prezydenta USA od stanu gospodarki, w przypadku administracji Trumpa dane o gospodarce amerykańskiej nie przekładają się na wzrost poparcia. Sondaż Uniwersytetu Quinnipiac, opublikowany w ubiegłym tygodniu mówi, że prezydenta pozytywnie ocenia 34% badanych. Natomiast ocen negatywnych zanotowano 57%. Jest to najgorszy wynik w całej kadencji.
Nie lepsze wyniki Trump uzyskuje w badaniach prowadzonych przez media konserwatywne. W ankiecie portalu Real Clear Politics tylko 39% badanych deklaruje poparcie dla prezydenta. Jego natomiast działania w sferze gospodarczej pozytywnie ocenia 44,3%. W swoich tweetach Trump obwinia media głównego nurtu o tak niską ocenę swoich działań. Twierdzi on, że media nie informują dostatecznie o sukcesach gospodarczych, a zamiast tego przekazują nieprawdziwe informacje o nim samym.
Amerykańscy politolodzy natomiast twierdzą, że wina leży po stronie administracji. Niska ocena wynika głównie z problemów prawnych, w jakie się uwikłała. Radzą też prezydentowi, by sam informował częściej o sukcesach gospodarczych, niż zajmował się krytyką byłego dyrektora FBI Jamesa Comeya, którego niespodziewanie zwolnił ze stanowiska 9 maja tego roku.
Źródło – PAP
Dodaj komentarz