Menu
 • Menu

  Czym są wiązary dachowe?

  W ubiegłych latach do prawidłowego skonstruowania dachu niezbędna była ogromna wiedza, a nawet niewielkie błędu doprowadzały do trudności eksploatowania budynku. Aktualnie bardzo często także w Polsce wybiera się prefabrykowane elementy, dzięki którym dach można wykonać w niezwykle krótki czasie. Do nich zalicza się przede wszystkim wiązary dachowe.

  wiązary dachowe

  Czym są wiązary dachowe?

  Wiązary dachowe wykorzystywane na więźbę domu, są to główne elementy nośne całej konstrukcji dachu. Ich celem jest przenoszenie obciążenia między dachem, a zazwyczaj ścianami nośnymi budynku. Sięga się po niej w wielu przypadkach, najchętniej używane do dachów o sporej powierzchni oraz rozpiętości, przez co można zminimalizować ilość pozostałych punktów podparcia. Najważniejszą częścią wiązarów są pasy: górny oraz dolny, które są podparciem dla krzyżulców i słupków. Słupki to elementy pionowe, których zadaniem jest podparcie zewnętrznej konstrukcji dachu, natomiast krzyżulce to części ukośne, wybierane do dachów o małym kącie spadku. Wszystkie elementy wiązarów drewnianych połączone są ze sobą w węzłach. Połączenie to odznacza się sporą wytrzymałością i odpornością na temperaturę otoczenia. Wiązary produkowane są z prefabrykowanym elementów litego drewna i znajdują zastosowania we wszystkich rodzajów dachów, stają się coraz częściej wybieranym rozwiązaniem w Polsce. Cenione ze względu na dużą nowoczesność i łatwość wykonania.

  Zastosowanie i zalety wiązarów dachowych

  Przy użyciu elementów prefabrykowanych, można wykonać nawet niezwykle zaawansowane projektu dachów, co byłoby niemożliwe przy wybraniu tradycyjnej metody. Co ważne, ich konstrukcja nie obciąża tak murów, a cały proces montażu przebiega sprawnie i szybko. Producent wiązarów dachowych podaje informację, iż do pokrycia dachów można zastosować: dachówkę ceramiczną, dachówkę cementową, blachę trapezową, blachodachówkę, łupki, płytę obornicką, trzcinę, gont papowy.

  • Błyskawiczny montaż

  Z uwagi na to, że wiązary są prefabrykowane, ich montaż i przygotowanie nie zajmuje zbyt dużo czasu i jest znacznie szybszy od tradycyjnych metod.

  • Wysoka jakość prefabrykowanych elementów

  Podczas procesu produkcyjnego najważniejsza jest wysoka precyzja i właściwie dobrane parametry drewna, z tego względu cała konstrukcja charakteryzuje się wysoką jakością.

  • Sumienność obliczeń

  Producent wiązarów dachowych Kasmo – wykonuje je na wcześniejsze zamówienie, z tego względu perfekcyjnie dopasowują się do miejsca ich montażu.

  • Zminimalizowana ilość odpadów

  Projekty dokonywane są przy pomocy komputera, a więc potrzebna ilość drewna do prac, jest zmniejszona.

  • Duże możliwości konstrukcyjne

  Wiązary dachowe sprawdzają się do wykonania wielu projektów, również tych bardziej zaawansowanych, dają one więc nowoczesne możliwości konstrukcyjne, doceniane przez inwestorów.

  • Uniwersalność

  Wiązary dachowe można opracować w wielu kształtach oraz wielkościach, można więc je dopasować w dowolny sposób, do danych wymagań projektowych.

  Prefabrykowane wiązary dachowe

  Więźba dachowe pod postacią wiązarów dachowych powstaje już jako prefabrykowana. A więc produkowana jest w zakładach producenta, po czym transportowana na miejsce prac w gotowych już elementach. Nie trzeba więc jej składać z danych belem, a ryzyko błędów konstrukcyjnych zostało zminimalizowane. Można zrealizować dowolny wygląd wiązarów, a ich rozpiętość może wynosić nawet 30 metrów, bez potrzeby stosowania dodatkowych podpór, oczywiście w przypadku poddasza nieużytkowego. Wiązary dachowe umożliwiają budowanie dachów o dużej rozpiętości, oprócz tego jest to propozycja dla osób ceniących sobie ekologie, gdyż liczba odpadów pozostałych po budowie jest minimalna.

  Wiązary dachowe jeszcze do niedawna były często wybieraną opcją na Zachodzie, jednak się to zmieniło i zawitały także do naszego kraju. Dzięki wysokiej jakości wszystkich elementów wiązarów prefabrykowanych montaż przebiega szybko i bezproblemowo, dzięki czemu prace mogą być sprawnie zakończone. Cenione są również za swoją wszechstronność, a ich istotne zalety przyczyniają się do tego, że takie wiązary dachowe przeważają nad tradycyjnymi metodami budowy dachu.

   

  Jedna odpowiedź do “Czym są wiązary dachowe?”

  1. Producent pisze:

   Warto zaznaczyć, że do produkcji wiązarów używa się specjalistycznego oprogramowania, które jest przeznaczone specjalnie do projektowania konstrukcji dachowej. Dodatkowo piły uzywane do cięcia krokwi są w 100% skomputeryzowane, co daje idealnie równe cięcie. Nastepnie elementy drewniane łączy się stosując nowoczesne płytki kolczaste na prasach o sile 60 ton! W ten sposob powstaje prefabrykowana wiezba dachowa, ktorej nie sposob dorownac po wzgledem wytrzymałości.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.