Menu

Menu

Czym jest adsorpcyjny osuszacz powietrza i do czego się go stosuje?

Bezpieczne, łatwo dostępne i niezawodne sprężone powietrze jest na szeroką skalę wykorzystywane w przemyśle (i nie tylko!), a w produkcji jest tak samo istotne jak energia elektryczna, gaz czy woda. Aby jednak instalacje sprężonego powietrza działały efektywnie i bezawaryjnie, należy przede wszystkim pozbyć się wilgoci z powietrza, które wytwarza sprężarka. Do tego właśnie służy osuszacz powietrza – np. adsorpcyjny. Co to za urządzenie, jak działa i kiedy jest niezbędny?

adsorpcyjny osuszacz powietrza

Co to jest adsorpcyjny osuszacz powietrza?

Adsorpcyjny osuszacz powietrza jest elementem układu uzdatniana powietrza sprężonego wytwarzanego przez sprężarkę. Tak jak filtry oczyszczają sprężone powietrze z zanieczyszczeń, tak osuszacz eliminuje z niego wilgoć, wykorzystując w tym celu zjawisko adsorpcji. Wilgoć gromadzi się na powierzchni ciała stałego (lub cieczy) – cząsteczki wody zostają powierzchniowo związane przez cząsteczki adsorbentu (np. żelu krzemionkowego).

Oprócz osuszaczy adsorpcyjnych sprężonego powietrza na rynku dostępne są także inne rodzaje takiego urządzenia, działające na zupełnie innej zasadzie. To m.in.:

 • osuszacze chłodnicze (ziębnicze) – chłodzą powietrze do temperatury bliskiej temperaturze zamarzania wody, czego wynikiem jest skraplanie się wilgoci ze sprężonego powietrza;
 • osuszacze tandemowe – połączenie osuszacza ziębniczego i adsorpcyjnego w jednej obudowie;
 • osuszacze membranowe – sprężone powietrze oczyszczane jest z wilgoci za pomocą specjalnych membran z włókien syntetycznych, na których zatrzymują się cząsteczki wody.

Jak działa adsorpcyjny osuszacz powietrza?

Adsorpcyjne osuszacze powietrza sprężonego są najczęściej zbudowane z dwóch układów (zbiorników) z adsorbentami. Podczas gdy przepływające przez jeden zbiornik powietrze jest oczyszczane z wilgoci, w drugim następują procesy regeneracyjne, które mają na celu osuszenie adsorbentu.

Im więcej wilgotnego powietrza trafia do zbiornika, tym bardziej maleje zdolność adsorbentu do pochłaniania wilgoci. Aby przywrócić mu pełne możliwości osuszające, w regenerowanym zbiorniku ciśnienie powietrza zostaje obniżone (do poziomu ciśnienia atmosferycznego), a obecna w nim wilgoć zostaje usunięta do otoczenia. W zależności od rodzaju osuszacza adsorpcyjnego wykorzystuje się różne sposoby usuwania wilgoci z urządzenia.

 • W osuszaczach adsorpcyjnych regenerowanych na zimno wilgoć z adsorbentu usuwana jest po prostu przez niewielką ilość osuszonego sprężonego powietrza.
 • W osuszaczach adsorpcyjnych regenerowanych na gorąco to sprężone powietrze jest dodatkowo podgrzewane i w ten sposób osusza adsorbent.
 • Osuszacze adsorpcyjne regenerowane na gorąco z przedmuchem wykorzystują z kolei do regeneracji podgrzane powietrze z otoczenia.
 • Nowej generacji osuszacze adsorpcyjne regenerowane ciepłem kompresji pobierają gorące powietrze ze sprężarki, z którą współpracują.

W jakim celu stosuje się adsorpcyjny osuszacz powietrza?

W zależności od konkretnych procesów produkcyjnych potrzebne jest sprężone powietrze o określonej czystości. Obecna w sprężonym powietrzu wilgoć kwalifikowana jest jako zanieczyszczenie, a jej ilość określana jest wartością tzw. ciśnieniowego punktu rosy. Im ta wartość jest niższa, tym mniej wilgoci znajduje się w sprężonym powietrzu.

Obecność wody w instalacjach sprężonego powietrza to duży problem i zagrożenie dla maszyn czy urządzeń elektrycznych. Oprócz tego, że wilgoć może prowadzić do zamarzania przewodów zewnętrznych instalacji, to może także wspomagać korozję osprzętu. To z kolei najczęściej kończy się poważną awarią lub szybszym zużyciem instalacji, co naturalnie przekłada się na dodatkowe koszty i możliwość znaczącego opóźnienia procesów produkcyjnych.

Gdzie znajdują zastosowanie adsorpcyjne osuszacze powietrza?

Osuszacze adsorpcyjne powietrza wykorzystywane są w zasadzie wszędzie tam, gdzie i sprężone powietrze. Dotyczy to zwłaszcza zakładów, które bezwzględnie potrzebują suchego, dobrze oczyszczonego powietrza sprężonego, lub w których instalacje sprężonego powietrza narażone są na zamarzanie.

Zastosowanie osuszacza adsorpcyjnego eliminuje ryzyko awarii czy przestojów w pracy, dba zatem o efektywność, wydajność procesów technologicznych czy produkcyjnych. Urządzenia te są bezwzględnie potrzebne w naprawdę wielu gałęziach przemysłu.

 • Suche sprężone powietrze w branży spożywczej stosuje się m.in. podczas produkcji i transportu opakowań, transportu materiałów sypkich, w procesach suszenia, chłodzenia, czyszczenia, lakierowania, a także do automatyki, sterowania oraz w narzędziach i napędach pneumatycznych.
 • W branży farmaceutycznej, kosmetycznej czy chemicznej sprężone powietrze pozbawione wilgoci odgrywa rolę głównego medium energetycznego, a wykorzystuje się je do czyszczenia, chłodzenia, suszenia i transportowania produktów.
 • Trudno wyobrazić sobie branżę motoryzacyjną bez sprężonego powietrza. Suche i dokładnie oczyszczone sprężone powietrze jest tu podstawą działania licznych maszyn i narzędzi do pompowania, malowania czy lakierowania.

Jak wybrać właściwy adsorpcyjny osuszacz powietrza?

Wybór konkretnego osuszacza adsorpcyjnego sprężonego powietrza to wyzwanie, które naprawdę warto skonsultować ze specjalistami. W Pneumatik przeanalizujemy niezbędne kwestie i wskażemy właściwe urządzenia – zapraszamy!

Wszystko zależy od konkretnego przeznaczenia, a podstawowe informacje dostarcza już sama norma ISO 8573-1. Równie ważny jest także rodzaj sprężarki, z którą będzie pracował osuszacz adsorpcyjny. Kolejną istotną sprawą jest temperatura powietrza – zarówno w pomieszczeniu, w którym będzie pracować instalacja, jak i samego sprężonego powietrza. I wreszcie – najważniejsza sprawa – czyli efektywność osuszania. Wybierając urządzenie, należy więc zwrócić uwagę na jego poszczególne parametry techniczne, m.in.:

 • konieczny punkt rosy,
 • ilość zużywanego sprężonego powietrza,
 • wielkość strumienia powietrza,
 • ciśnienie robocze,
 • temperaturę na wlocie osuszacza,
 • poziom energooszczędności urządzenia,
 • dodatkowe wymagane media.

Szczególnie godnymi polecenia osuszaczami adsorpcyjnymi sprężonego powietrza są urządzenia BOGE i Hankinson. To znani i cenieni producenci, którzy przykładają dużą wagę do niezawodności swoich sprzętów. Osuszacze adsorpcyjne BOGE czy Hankinson są wydajne, osuszają sprężone powietrze efektywnie, jednocześnie przyczyniając się do sporych oszczędności, zwłaszcza w porównaniu z konwencjonalnymi systemami.

Kupując sprzęt w Pneumatik, można liczyć na długi okres gwarancyjny oraz specjalistyczny serwis osuszaczy adsorpcyjnych.

Jakie są zalety adsorpcyjnych osuszaczy powietrza?

 • Wysoka jakość i czystość sprężonego powietrza – bez wilgoci.
 • Czujnik rosy dostosowywany do panujących warunków.
 • Łatwa konstrukcja, prosta budowa – intuicyjność obsługi.
 • Energooszczędność.

FAQ:

Co to jest adsorpcyjny osuszacz powietrza?

To osuszacz, który wykorzystuje zjawisko adsorpcji. Wilgoć z powietrza zbiera się na powierzchni wykorzystywanego jako adsorbent ciała stałego lub cieczy. Osuszacz pochłania wilgoć, parę wodną, ale także cząsteczki oleju.

Do czego wykorzystuje się adsorpcyjny osuszacz powietrza?

Przede wszystkim do osuszania powietrza w układach sprężonego powietrza, szeroko wykorzystywanych w przemyśle produkcyjnym, chemicznym, farmaceutycznym, energetycznym, motoryzacyjnym czy spożywczym.

Jak działa adsorpcyjny osuszacz powietrza sprężonego?

Zazwyczaj zbudowany jest z dwóch zbiorników. W jednym przepływające powietrze jest osuszane, a drugi w tym czasie się regeneruje. W zależności od sposobu usuwania wilgoci dostępne są różne rodzaje adsorpcyjnych osuszaczy – m.in. regenerowane na zimno lub na gorąco.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.