Menu

Menu

Czy w 2022 roku wzrosły ceny produktów rolnych?

Ostatnie wydarzenia na świecie sprawiły, że sytuacja gospodarcza nieustannie się zmienia – niestety, zwykle na gorsze. Dotyczy to również szeroko pojętych kwestii finansowych. Sprawdźmy więc, czy branża rolnicza została oszczędzona, czy może jednak faktycznie w 2022 roku wzrosły ceny produktów rolnych.

ceny produktów rolnych

Stan na marzec 2022 roku

W celu dokładnego przedstawienia aktualnej sytuacji, proponujemy zerknąć na ceny produktów rolnych z marca bieżącego roku. Według Głównego Urzędu Statystycznego wzrosły one znacznie. W porównaniu do wcześniejszego miesiąca przyrost wyniósł 15,9 procent. Natomiast w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku mamy już do czynienia ze wzrostem wynoszącym aż 35,9 procent. Główny Urząd Statystyczny podał także, że zwyżkę zaliczyły zarówno ceny skupu, jak i produktów rolnych z targowisk. Więcej trzeba płacić za praktycznie wszystko – m.in. trzodę chlewną, drób, czy ziemniaki. W kwestii uprawy roślin rynki również są niestabilne, co jest bezpośrednio związane z trudną sytuacją w naszym regionie świata.

Jakie są przyczyny wzrostu cen produktów rolnych?

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że świat mierzy się z kryzysem. Jego przyczyn jest co najmniej kilka. Na pewno ogromny wpływ miała pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia. Gospodarki cierpią również przez konflikty zbrojne, a jeden z nich toczy się aktualnie bardzo blisko naszego kraju – tuż za naszą wschodnią granicą. Wszystko to składa się na obraz trudnej sytuacji związanej z produkcją żywności i jej dystrybucją do różnych rejonów świata.

Czy wzrost cen będzie postępował?

Tak naprawdę trudno w tym momencie przewidywać przyszłość. Ceny produktów rolnych zależą od wielu czynników. Ogromny wpływ mają jednak rzecz jasna modyfikacje gospodarki światowej, która musi przystosować się do dość trudnych, wręcz kryzysowych czasów. Poza tym praktycznie wszędzie mamy do czynienia z szybko rosnącą inflacją.

Pamiętajmy również, żeby nie winić branży rolniczej i jej pracowników za wzrosty cen produktów rolnych. Prowadzenie gospodarstwa to drogie przedsięwzięcie. Co więcej, przez aktualną sytuację gospodarczą na świecie trzeba przeznaczać na ten cel coraz więcej funduszy. Nic więc dziwnego, że ceny produktów rolnych również rosną. W innym przypadku ten sektor gospodarki – niezwykle ważny dla Polski – mógłby nawet całkowicie upaść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.