Menu

Menu

Czy można zaktualizować swoje dane w BIK?

dane w BIKJeżeli dotychczasowe zobowiązania finansowe spłaciłeś w terminie, dopilnuj odnotowania tego faktu w BIK. Pozytywne informacje zgromadzone w rejestrze Biura Informacji Kredytowej zwiększą Twoje szanse na uzyskanie pożyczki.

Historia w BIK ważną składową oceny zdolności kredytowej

Bank może sprawdzić rejestr BIK jedynie na pięć lat wstecz – wszystkie wcześniejsze zobowiązania, zarówno te spłacone w terminie, jak i uregulowane z opóźnieniem, zostają utajnione. Z tego względu najistotniejsza jest najnowsza historia naszych pożyczek i kredytów. Wszystkie bieżące zobowiązania są dla analityków bankowych widoczne zawsze, podczas gdy zakończone niedawno kredyty – w zależności od kilku czynników.

Jeśli zobowiązanie zostało spłacone o czasie i wyraziliśmy zgodę (która jest dobrowolna), aby było dostępne – bank będzie mógł skorzystać z takiego zapisu w rejestrze. W przypadku, gdy takiej zgody nie udzielimy bądź ją cofniemy – pozytywna informacja o terminowej spłacie nie będzie widoczna. Oczywiście nieterminowa spłata powoduje, że automatycznie taki zapis pojawia się w naszej historii, co skutkuje obniżeniem scoringu.

Brak zdolności kredytowej i co dalej?

Może zdarzyć się tak, że nie wyraziliśmy zgody na przetwarzanie danych dotyczących naszych spłaconych w terminie zobowiązań w BIK i przez to bank nie widzi w nas godnych zaufania kredytobiorców. Warto to zmienić. Wypełnij i wyślij do BIK oświadczenie o udzieleniu zgody ogólnej bądź załatw tę sprawę osobiście w Biurze Obsługi Klienta BIK w Warszawie.

Jednocześnie, korzystając z ogólnodostępnych internetowych kalkulatorów, porównaj kredyty bez zdolności. Zbierane są w nich aktualne oferty najpopularniejszych banków i po wprowadzeniu wymaganych informacji będziesz mógł zorientować się, w jakiej instytucji finansowej opłaca się złożyć wniosek. Skontaktuj się także z niezależnym pośrednikiem kredytowym, wyspecjalizowanym w pomaganiu klientom znajdujących się w nietypowych sytuacjach – on szczegółowo wytłumaczy Ci, w jaki sposób możesz jeszcze korzystniej przedstawić swoją historię kredytową.

W jakich przypadkach można aktualizować dane w BIK?

Dane w BIK zmieniamy w momencie, gdy wyrażamy lub cofamy zgodę na przetwarzanie danych dotyczących spłaconych terminowo kredytów. Jeżeli zobowiązanie zostało wyrównane z opóźnieniem większym niż 90 dni (po 60 dniach opóźnienia bank wysyła pismo ponaglające, a od otrzymania tego powiadomienia mamy jeszcze dodatkowe 30 dni na uregulowanie raty), będzie ono niestety widoczne przez 5 lat.

Możemy złożyć również wniosek do banku, w którym zaciągnęliśmy pożyczkę o zaktualizowanie informacji w BIK, jeśli kredyt został spłacony, a w rejestrze nadal widnieje zaległość. Warto także złożyć stosowną korektę w przypadku, gdy zauważymy nieścisłości w naszym raporcie. Wszelkie informacje dotyczące rodzajów oświadczeń i wniosków możesz znaleźć na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.