Menu

Menu

Czternasta emerytura – gotowy projekt ustawy

Czternasta emeryturaJak podaje portal Money.pl, gotowy jest już projekt ustawy wprowadzającej dodatkowe świadczenie dla emerytów. Nie wszyscy jednak otrzymają pełną kwotę. Czternasta emerytura została stworzona z myślą o osobach pobierających najniższe i średnie świadczenia. Zgodnie z projektem, nowy program na razie obejmuje tylko rok 2021.

Jak pisze Money.pl: PiS zrealizuje swój pomysł z programu wyborczego, choć znacznie ograniczy jego koszty. Program zakłada m.in. górny próg dochodowy. Do tego pojawi się mechanizm złotówka za złotówkę, by świadczenie dostała szersza grupa seniorów, ale i w tym wypadku będzie limit.

Czternasta emerytura nie obejmie więc osób pobierających najwyższe świadczenia. Wypłata ma nastąpić w 2021 roku. Szczegóły programu mają być oficjalnie ogłoszone w najbliższych dniach. Według informacji uzyskanych przez portal Money.pl Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ustaliło już wszystkie koszty i założenia. Teraz pozostaje czekać na prezentację gotowego projektu.

Już dzisiaj prezydent Andrzej Duda ma podpisać inną ustawę przewidującą dodatkowe środki dla emerytów. Chodzi o trzynastą emeryturę. Ta ustawa obejmuje wszystkich emerytów a pieniądze na ich kontach mają pojawić się już w kwietniu tego roku. W sumie na świadczenia dla osób w wieku poprodukcyjnym rząd przeznaczy 10 mld zł w tym roku i aż 20 mld zł w przyszłym.

Ile wyniesie czternasta emerytura?

Portal Money.pl wylicza, że czternasta emerytura w maksymalnym wymiarze może wynieść około 1,3 tysiąca zł. Powyżej pewnego progu dochodowego będzie ona zmniejszana na zasadzie „złotówka za złotówkę”.

Oznacza to, że im wyższą emeryturę ktoś otrzymuje, tym mniejsza będzie jego czternastka. Wypłata ma natomiast nastąpić w listopadzie 2021 roku.

Według założeń nowy program obejmie tylko osoby, które co miesiąc dostają mniej niż 120 proc. średniej emerytury w Polsce. I taką dokładnie wersję potwierdza Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej – pisze Money.pl.

Powyżej progu 120 procent emerytura będzie systematycznie zmniejszana w zależności od wysokości pobieranego świadczenia. Oznacza to, że emeryci o najniższych dochodach i dochodach nieco powyżej średniej emerytury dostaną w przyszłym roku dwa dodatkowe zastrzyki gotówki powyżej tysiąca zł. Najbogatsi emeryci tylko jeden.

Z wyliczeń wynika, że czternasta emerytura w pełnym wymiarze obejmie osoby pobierające świadczenie nie większe niż 2900 zł brutto miesięcznie. Jeśli ktoś będzie w przyszłym roku otrzymywał emeryturę większą niż 2900 zł brutto miesięcznie – by obliczyć wartość czternastki – powinien różnicę miedzy swoją emeryturą brutto a kwotą 2900 zł odjąć od wysokości maksymalnej czternastki.

Na przykład: przy emeryturze miesięcznej wysokości 3000 zł brutto wysokość czternastki wyniesie 1200 zł. (3000 – 2900 = 100; 1300 – 100 = 1200) Czternastki nie otrzymają wcale emeryci, których świadczenie przekracza 4,2 tysiąca zł brutto miesięcznie. Oczywiście, wyliczenia portalu Money.pl oparte zostały na przewidywanej wysokości emerytur w przyszłym roku.

Jak wynika z wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, około 78 procent, czyli około 6 milionów emerytów otrzyma czternastkę w pełnym wymiarze. Szacowany koszt pomysłu wynosi 7,8 mld zł w przypadku emerytur płaconych przez ZUS. Dodatkowo, pieniądze wypłacane będą z innych systemów, np. MSWiA.

Jak pisze portal Money.pl: Projekt „czternastej” emerytury to element programu wyborczego PiS. Już tam pojawił się proponowany limit 120 proc. i zapowiedź mechanizmu „złotówka za złotówkę”.

Autor: Wojciech Ostrowski
Źródło: Money.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.