Menu

Menu

Co to jest IKZE i jakie korzyści daje ono posiadaczowi?

Co to jest IKZEMoment przejścia na emeryturę powinien być dla nas czasem odpoczynku i spokoju po latach wytężonej pracy.

Niestety, obecne prognozy dotyczące emerytur, które będą wypłacane już za kilkanaście lat nie są optymistyczne. System emerytalny w Polsce nie będzie bowiem w stanie zapewnić nam życia na odpowiednim poziomie.

Czy oznacza to, że na jesień życie będziemy musieli martwić się o finanse? Na szczęście, niekoniecznie. Istnieje bowiem szereg rozwiązań, dzięki którym możemy odłożyć środki na emeryturę. Jednym z nich jest IKZE czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Czym jest? Jakie daje korzyści?

Czym jest IKZE?

IKZE to skrót od Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. To produkt finansowy. którego celem jest zgromadzenie środków na emeryturę, który należy do rozwiązań oferowanych w ramach III filaru. To rozwiązanie, które pozwala nam na elastyczne gromadzenie środków oraz jednocześnie inwestowanie ich w bezpieczny sposób. Sporo informacji na temat IKZE znajdziesz na stronie https://www.nntfi.pl/emerytura/ikze.

Duża swoboda oszczędzania

Bardzo wielu z nas nie decyduje się na odkładanie oszczędności, ponieważ obawiamy się zobowiązań. Nie wiemy, czy każdego miesiąca będziemy w stanie odłożyć określoną kwotę. W przypadku IKZE nie musimy się o to martwić. Ten rodzaj konta emerytalnego daje nam bowiem spora dowolność. Oznacza to, że możemy odkładać dokładnie tyle, na ile możemy sobie pozwolić. Co więcej, mogą być to bardzo nieduże kwoty, ponieważ dolna granica odprowadzania środków na IKZE nie istnieje. W przypadku górnej granicy – IKZE pozwala na odłożenie środków w wysokości, która nie przekracza 1,2 wskaźnika prognozowanego poziomu przeciętnego wynagrodzenia.

Korzyści każdego roku

Zazwyczaj decydując się na oszczędzanie liczymy się z tym, że wymierne korzyści odczujemy dopiero po latach. Tymczasem oszczędzanie w IKZE to korzyść każdego roku. Jak to możliwe? To bardzo proste. Osoby, które oszczędzają w IKZE są uprawnione do korzystania z ulgi podatkowej, która wynosi tyle, ile wpłaciliśmy w danym roku podatkowym. Odliczając kwotę od podatku możemy zyskać więc naprawdę sporo.
Tym bardziej, że w przypadku, w którym zdecydujemy się na wypłatę środków dopiero po uzyskaniu wieku emerytalnego nie musimy odprowadzać “podatku Belki” a jedynie 10 proc. od kwoty wypłaty.

Co mogę zrobić ze środkami?

IKZE ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę. Środki, które zgromadzimy na tym koncie możemy dowolnie rozdysponować. Oznacza to, że po osiągnięciu wieku emerytalnego możemy wypłacić je w całości lub też podzielić wypłatę na części. Nic nie stoi na przeciw temu by wypłacić je również wcześniej. W tym przypadku musimy jednak liczyć się z koniecznością odprowadzenia podatku od dochodów kapitałowych. Środki gromadzone na IKZE są również dziedziczne, mogą więc pomóc w zabezpieczeniu bliskich.

Podsumowując, oszczędzanie z IKZE to dobry pomysł, dzięki któremu możemy nie tylko zapewnić sobie dodatkowe pieniądze na jesień życia, ale również, dzięki możliwości korzystania z ulgi podatkowej, cieszyć się korzyściami już dziś. Nie dziwi więc fakt, że z IKZE korzysta obecnie coraz więcej osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.