Menu

Menu

Co powinieneś zrobić, jeśli czeka cię wykonanie prób obciążeniowych?

Wszystkie Urządzenia Transportu Bliskiego muszą przechodzić regularną kontrolę stanu technicznego. Tylko ona może pozwolić na wyłączenie z użytkowania sprzętów, które nie spełniają ścisłych wymogów bezpieczeństwa, a w konsekwencji mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Jednym ze sposobów na badanie stanu urządzeń jest test obciążeniowy. Co warto o nim wiedzieć?

Próby obciążeniowe

Próby obciążeniowe

Próby obciążeniowe są jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów na ocenę stanu technicznego, a także udźwigu urządzeń. Polegają na zamocowaniu znanego obciążenia do urządzenia i sprawdzeniu, w jaki sposób funkcjonuje.

Teoria wydaje się bardzo prosta, jednak w praktyce cała operacja może być znacznie bardziej skomplikowana, ze względu na rozmiar i masę, która musi zostać przetransportowana. Doskonałym przykładem mogą być podnośniki i dźwigi, które wymagają nierzadko balastu kilku tysięcy ton, aby operacja została przeprowadzona prawidłowo.

Skąd wziąć odpowiedni balast?

To oczywiste, że właściciel dźwigu, podnośnika czy innego urządzenia transportu bliskiego, nie posiada jednocześnie balastu służącego do wykonywania prób. Niemożliwością byłoby bowiem jego składowanie i przetrzymywanie bezczynnie przez większość czasu, by tylko w pewnych okresach wykonać pomiary. Gdzie zatem szukać odpowiedniego obciążenia?

Z pomocą przychodzi Pomorskie Centrum Dźwignicowe, którego ofertę znaleźć można na stronie: pcd.pomorskie.pl. Ma ono szereg balastów o różnych masach, które mogą zostać wypożyczone na czas przeprowadzania prób. W ofercie nadmorskiego dostawcy znalazły się między innymi obciążenia do 240 ton oraz takie o wadze 1500 ton. Każde z nich dostarczane jest do klienta wraz z poświadczeniem wartości masy.

Transport, rozładunek, załadunek i obsługa Cię przerastają? To może się zmienić!

Transport tak dużego obciążenia, a następnie rozładunek i ponowny załadunek po wykonaniu próby, wymaga specjalnego oprzyrządowania, a także profesjonalistów, którzy wiedzą, jak powinni obchodzić się z każdym elementem. Tylko dzięki ich obecności próba może być wykonana bezbłędnie, szybko i przy zachowaniu stuprocentowego bezpieczeństwa.

Zdając sobie sprawę z tego, jak ważna jest obecność wykwalifikowanej obsługi, Pomorskie Centrum Dźwignicowe zapewnia jej obecność podczas całego procesu, poczynając od transportu wyspecjalizowanymi pojazdami, aż na samych próbach kończąc. Dostarcza również odpowiednie pasy i zawiesia, które gwarantują bezpieczeństwo wykonywania pomiarów i umożliwiają odpowiednie zawieszenie i przytrzymanie balastu w miejscu do tego odpowiednim.

Skomplikowana dokumentacja?

Kolejnym krokiem po wykonaniu pomiarów jest przygotowanie dokumentacji poświadczającej przeprowadzenie prób. Nie mając w tym doświadczenia, lepiej oddać tę czynność w ręce specjalistów z PCD. Opracują oni dane w taki sposób, aby nie budziły zastrzeżeń w Urzędzie Dozoru Technicznego. W efekcie Urządzenie Transportu Bliskiego po prostu przejdzie wszystkie testy i będzie mogło niezawodnie pracować dalej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.