Menu
 • Menu

  Budowa domu 30 lat temu a dziś – co się zmieniło?

  Budowa domu jest obecnie przedsięwzięciem znacznie prostszym, niż miało to miejsce jeszcze kilka dekad temu. Na taki stan rzeczy wpływa zarówno łatwiejsza dostępność materiałów budowlanych, jak i uproszczona procedura uzyskiwania zezwoleń na budowę. Dom da się współcześnie postawić nawet w ciągu paru miesięcy. Przy wcześniejszych technologiach było to niewykonalne. Co jeszcze zmieniło się pod tym względem przez ostatnie 30 lat?

  Budowa domu pod klucz

  Szybka i ekonomiczna budowa

  Proces budowy domu zajmował trzy dekady temu nawet parę lat. Wynikało to przede wszystkim z utrudnionej dostępności poszczególnych materiałów budowlanych, a także ciągłych oczekiwań na uzyskanie wymaganych zezwoleń. Problematyczne były ponadto stosunkowo niskie zarobki Polaków, których nie było stać na duże inwestycje. Sama budowa domu nierzadko zajmowała 4-5 lat.

  Okres ten dodatkowo się wydłużał, jeżeli planowane były przebudówki i dodatkowe piętra. Profesjonalne ekipy wynajmowano stosunkowo rzadko, a firma budująca domy należała do rzadkości. Podczas realizacji pracowali przede wszystkim członkowie rodziny. Gospodarze nie tylko stawiali ściany, ale też tworzyli instalacje wodne czy gazowe. Obecnie wygląda to zupełnie inaczej, a inwestorzy rzadko zajmują się chociażby pracami wykończeniowymi.

  Wzrost znaczenia innowacji

  Kilkadziesiąt lat temu nikt nawet nie wyobrażał sobie znanych obecnie innowacji. Współcześnie wznoszone domy wyposażane są w nowoczesne funkcjonalności i systemy zabezpieczeń. Posiadają kamery, pasywne okna i drzwi, panele fotowoltaiczne i rekuperatory. Nowe technologie na stałe integrują się z budynkami i są ich niezwykle ważnym elementem. Pod tym względem trudno nawet porównywać je z przykładami minionej epoki budownictwa.

  Najbardziej proekologiczne są domy pasywne, posiadające niskie zapotrzebowanie na ciepło. Czerpią one energię z odnawialnych źródeł , co zapewnia inwestorom optymalną oszczędność. Nie bez znaczenia pozostają wysokie parametry szczelności okien i drzwi pasywnych. Współczynnik przenikania ciepła U wynosi w nich zaledwie 1,1 W/(m2K). Dla porównania, 30 lat temu wartość ta sięgała nawet 2,8 W/(m2K). Inna zmiana dotyczy domowych systemów wentylacji. Obecnie nie bazują one jedynie na sile grawitacji i coraz częściej uzupełniane są rekuperatorami. Praca tych urządzeń pozwala na ogrzewanie powietrza świeżo napływającego ciepłem odzyskanym z powietrza wcześniej odprowadzonego na zewnątrz.

  Budowa domu pod klucz

  Nowoczesne zabezpieczenia i udogodnienia

  Odpowiedni system zabezpieczeń to udogodnienie, bez którego trudno wyobrazić sobie nowocześnie wybudowany dom. Współcześnie to właśnie bezpieczeństwo domowników uważane jest przez inwestorów za kluczowy czynnik przy budowie nieruchomości mieszkalnej. W porównaniu z dawnymi zamkami i kłódkami, współczesne rozwiązania zapewniają znacznie szersze możliwości w zakresie ochrony mienia. Bezpieczeństwo domu można zwiększyć inwestując np. w bezprzewodowe systemy alarmowe. Mogą one zatrzymać aż do 80 proc. wszystkich włamań, co na początku lat 90. byłoby trudno do wyobrażenia.

  Przydatne są również kamery wi-fi. Pozwalają one na oglądanie transmisji z chronionego obiektu w czasie rzeczywistym, bezpośrednio na ekranie urządzenia mobilnego. Prawdziwym przełomem są także inteligentne zamki, dzięki którym dostępem do domu przy użyciu smartfona. Jeszcze większą funkcjonalnością wyróżniają się ponadto elektroniczne wizjery drzwiowe. W porównaniu do tradycyjnych, znacząco ułatwiaj obsługę osobom starszym oraz dzieciom.

  Budowa domu pod klucz

  Przykładem dużego ułatwienia jest obecnie budowa domu pod klucz. W takim przypadku, po zakończeniu prac właściciel otrzymuje lokal praktycznie gotowy do zamieszkania. Innym sposobem na oszczędność jest skorzystanie z gotowego projektu, który będzie optymalnie pasował do parametrów działki. Nowoczesne domy pod klucz posiada w swojej ofercie firma budowlana New-House.

  Na stronie https://new-house.com.pl/ znaleźć można wiele interesujących projektów gotowych, a także skorzystać z praktycznego kalkulatora kosztów budowy. Wybierając dom pod klucz, zyskać można więc wygodę niewyobrażalną 30 lat temu.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *