Menu
 • Menu

  Bez czego nie może obejść się profesjonalna scena?

  Tym, co głównie kojarzy się ze sceną, a raczej z jej obowiązkowym wyposażeniem, jest oczywiście kurtyna. Duża, zwykle ciężka płachta jest granicą, za którą ukrywają się artyści przed rozpoczęciem widowiska. Jednak kotary tego typu mają o wiele szersze zastosowanie. Mogą być wykorzystywane w teatrach, ale sprawdzają się również w aulach szkolnych czy też na salach pokazowych.

  kurtyny

  Nowoczesne kurtyny – rozwiązanie dla wszystkich scen i obiektów kulturalnych

  Niegdyś kurtyny mogły być unoszone lub rozsuwane jedynie przy pomocy siły ludzkich rąk. Dziś personel obsługujący teatry i wydarzenia artystyczne ma o wiele łatwiejsze zadanie. Kurtyny działają dzięki nowoczesnym, bardzo funkcjonalnym mechanizmom.

  Oczywiście zwolennicy tradycyjnych rozwiązań mogą zdecydować się na kurtyny obsługiwane ręcznie, jednak coraz częściej są one zastępowane kotarami z napędami elektrycznymi. Takie modele sprawdzają się szczególnie w przypadku dużych scen czy estrad.

  Oprócz tego mało kto wie, ale kurtyny dzieli się na kilka rodzajów. Sprawia to, że ich konstrukcję można łatwo dopasować do warunków technicznych, jakie panują na konkretnej scenie. Do najpopularniejszych rodzajów kurtyn należą:

  • Kurtyny weneckie – są to kotary, które unoszą się do góry, tworząc efektowne drapowania.
  • Kurtyny włoskie – rozsuwają się skośnie.
  • Kurtyny niemiecki i francuskie – są unoszone pionowo do góry.
  • Kurtyny greckie – kotary te rozsuwają się w poziomie, na boki.
  • Kurtyny na linie – można je obsługiwać ręcznie. Rozsuwają się na boki.

  Kurtyny mogą być w pełni dostosowane do specyfiki architektonicznej budynku i sceny. Są szyte na miarę, dlatego z powodzeniem mogą zostać zamontowane w szkolnych aulach, ale także na dużych salach koncertowych czy widowiskowych.

  Mimo tego, tak jak funkcjonalność kurtyn, tak samo ważny jest ich wygląd, który musi komponować się z rodzajem wnętrza.

  Z jakich tkanin wykonuje się kurtyny?

  Kotary znajdujące się na scenie wbrew pozorom nie są zawsze produkowane z tego samego rodzaju materiału. Jako przykład można podać chociażby kurtyny teatralne BSC System. Można znaleźć wśród nich takie, które są wykonywane z pluszu lub materiału scenicznego molton.

  Dekoracyjny plusz świetnie sprawdza się jako tkanina na kurtyny. Prezentuje się niezwykle efektownie, doskonale się układa, a do jego niewątpliwych zalet należy zaliczyć tłumienie hałasu oraz redukowanie efektu echa. Plusz to tkanina naturalna, co oznacza, że jest paroprzepuszczalna i przewiewna.

  Do materiałów często wykorzystywanych do szycia kurtyn zalicza się także tkaninę molton oraz dimout. Zwłaszcza ta druga wyróżnia się wysokim poziomem zaciemnienia. Natomiast materiał trevira, mimo że jest wykonany z włókniny syntetycznej, do złudzenia przypomina plusz dekoracyjny. Ponadto bardzo dobrze się układa, jest łatwy w utrzymaniu w czystości oraz nie gniecie się.

  Tkaniny kurtynowe spełniają także surowe wymagania, jeżeli chodzi o normy bezpieczeństwa. Dotyczy to głównie ich niepalności. Materiały te są trudnopalne i spełniają warunki klasy ochrony przeciwpożarowej.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *