Menu

Menu

Aromaty spożywcze. Jak powstają, czy są zdrowe?

Aromaty spożywcze są dodatkiem do żywności, który jest stosowany niemalże w każdym sektorze przemysłu spożywczego, a nierzadko też i w naszych domach. Trudno jest znaleźć żywność przetworzoną, która nie byłaby wzbogacona odpowiednio skomponowanym aromatem. Tym bardziej mając na uwadze fakt, iż konsumenci są przyzwyczajeni do tego, że ich ulubione produkty dostarczają im niezwykle intensywnych doznań smakowych. Chęć sprostania tak wysokim wymaganiom konsumentów sprawia, że producenci żywności poszukują coraz trwalszych, wydajniejszych i intensywniejszych aromatów. To z kolei napędza rozwój technologii produkcji aromatów spożywczych.

W jaki sposób produkowane są aromaty spożywcze?

Sposoby otrzymywania aromatów możemy podzielić na trzy podstawowe grupy, do których należą metody:

 • chemiczna
 • fizykochemiczna
 • biotechnologiczna

Metoda chemiczna jest jedną z najstarszych i najtańszych metod otrzymywania aromatów. Opiera się na syntezie chemicznej, w wyniku której powstają związki aromatotwórcze. Jest stosowana najczęściej do produkcji sztucznych aromatów.

Aromaty spożywcze

Metoda fizykochemiczna służy przede wszystkim do pozyskiwania olejków eterycznych z różnych części roślin, poprzez stopniową izolację odpowiednich związków chemicznych.

Najbardziej przyszłościową i przynoszącą świetne efekty jest metoda biotechnologiczna, która jest przeprowadzana przy udziale specyficznych mikroorganizmów i enzymów. Jest to najbardziej optymalna i ekonomiczna metoda produkcji, a ze względu na ogromne możliwości jakie stwarza, cieszy się sporą popularnością wśród producentów.

Rodzaje aromatów spożywczych

Podziału aromatów spożywczych możemy dokonać, biorąc pod uwagę różne aspekty produkcyjne. Patrząc na to, w jakiej formie są przechowywane wyróżniamy:

 1. Aromaty spożywcze w płynie – składają się ze związków aromatycznych rozpuszczonych w płynnym nośniku.
 2. Aromaty w proszku – powstają w wyniku aplikacji ciekłych substancji aromatycznych na stały nośnik.

Biorąc pod uwagę surowiec, z jakiego zostały wyizolowane, stosujemy podział na aromaty do produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego, roślinnego i mikrobiologicznego.

Jeśli chodzi o skład chemiczny aromatów i ich oznaczenie na etykietach możemy je podzielić na:

 1. Aromaty naturalne – czyli aromaty, które zostały wyizolowane z surowców pochodzenia naturalnego. Naturalne aromaty są dokładnie tym samym związkiem lub grupą związków, które możemy znaleźć w przyrodzie (np. naturalny aromat malinowy, naturalny aromat pomarańczowy itp.).
 2. Aromaty identyczne z naturalnymi – do tej grupy należą aromaty, których budowa chemiczna niczym nie różni się od budowy aromatów naturalnych, jednak nie zostały one wyizolowane z surowców roślinnych czy zwierzęcych lecz zostały zsyntetyzowane na drodze reakcji chemicznych.
 3. Sztuczne aromaty – najstarsza grupa aromatów. Ich budowa chemiczna różni się od tej naturalnie występującej w przyrodzie, jednak ich właściwości aromatyczne są łudząco podobne do tych uzyskiwanych za pomocą aromatów naturalnych (np. popularny aromat do ciast jakim jest wanilina).

Czy warto dodawać je do produktów spożywczych?

Warto zdać sobie sprawę z tego, że wrażenie smakowitości nie jest zależne jedynie od receptorów smaku umieszczonych na języku. W dużym stopniu to zmysł powonienia odpowiada za wrażenia sensoryczne, jakie odczuwamy podczas spożywania naszego jedzenia. Integracja tych dwóch zmysłów jest niezwykle ważnym czynnikiem, umożliwiających tworzenie się określonych walorów smakowych. Aromaty w żywności w bezpośredni sposób oddziałują zarówno na receptory smaku jak i zapachu, dlatego ich działanie w tak harmonijny sposób buduje wrażenie smakowitości. Posiadając wiedzę na temat tego, jakie związki odpowiadają za określone doznania smakowe, możemy w dowolny sposób kształtować sposób, w jaki odebrany będzie dany produkt spożywczy. W związku z tym, jeśli zależy nam na stworzeniu produktu o pożądanym smaku i zapachu, zastosowanie aromatów do produktów spożywczych jest wręcz wskazane.

Aromaty spożywcze

Inne zalety stosowania aromatów spożywczych, o jakich warto wspomnieć to:

 • optymalizacja kosztów produkcji (dobrym przykładem jest tutaj aromaty dymu wędzarniczego, który znacznie obniżył koszty produkcji wędlin czy serów)
 • zwiększenie jakości produkowanej żywności
 • nadanie aromatu produktom, w których nie występuje on naturalnie (np. aromat serowy w chipsach)
 • odzyskanie utraconych w procesie produkcji walorów smakowych surowca
 • zwiększenie atrakcyjności produktu

Aromaty spożywcze, a zdrowie człowieka

Każda substancja, która zostaje umieszczona w składzie produktu spożywczego, musi być bezpieczna dla konsumenta. Aromaty spożywcze oczywiście nie są wyjątkiem od tej reguły. Z tego względu, zanim w ogóle zostają dopuszczone do obrotu, są poddawane testom, mającym określić dawkowanie i sposób ich stosowania. Zarówno naturalne jak i sztuczne aromaty, muszą zostać dokładnie przebadane zanim trafią np. do naszego jogurtu czy napoju. Producenci żywności są prawnie zobowiązani do przestrzegania zarówno dopuszczalnej ich ilości w naszym jedzeniu, jak i odpowiedniego oznaczania ich na etykietach. Nie ma tutaj znaczenia czy są to np. aromaty cukiernicze, aromaty do wędlin czy aromaty do pieczywa – wszystkie muszą być aplikowane zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej. W związku z tym, jeśli oczywiście nie mamy alergii na określoną substancję chemiczną, nie powinniśmy bać się żywności aromatyzowanej, ponieważ jest ona w pełni bezpieczna dla naszego zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.