Menu

Menu

2021 rok z rekordem internetowych ofert pracy

W 2021 r. odnotowano niespotykane wzrosty e-ofert na rynku pracy – wynika z najnowszego Barometru Ofert Pracy, opracowanego przez Katedrę Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Najnowsza edycja Barometru wskazuje na znaczne zmiany w zakresie liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu. „W grudniu działo się niewiele, ale cały rok był rekordowy dla rynku wakatów, na którym odnotowaliśmy niespotykane dotąd wzrosty” – czytamy w informacji WSIiZ i BIEC.

Mniejsza stopa bezrobocia

Po wyłączeniu bezrobotnych, biorących udział wyłącznie w pracach sezonowych, stopa bezrobocia rejestrowanego w ciągu roku malała. W samym listopadzie spadła o kolejne 0,2 pkt. proc. i wyniosła 5,5 proc., czyli była o 0,5 pkt. proc. wyższa od historycznego minimum obserwowanego przed epidemią − odnotowują analitycy.

W całym ubiegłym roku relatywnie najwięcej ofert przybyło w zawodach biurowych, m.in. w call center, administracji biurowej, branży finansów i ekonomii oraz działach dotyczących zasobów ludzkich. Przy tym w okresach obostrzeń epidemicznych obserwowano wyraźną redukcję liczby wakatów. Jednocześnie pozytywne zakończenie roku odnotowano dla branży nieruchomości. Według analityków było to związane z powrotami studentów oraz imigrantów zarobkowych oraz wyjątkową aktywnością deweloperów.

szukanie pracy

Spadek ofert pracy w reklamie i sprzedaży

Redukcje ofert pracy odnotowano w reklamie oraz sprzedaży. W ocenie ekspertów przyczynił się do tego wzrost zainteresowania zakupami online i większy popyt na specjalistów z zakresu e-commerce niż tradycyjnych sprzedawców. Na spadek liczby ofert dla zawodów związanych z reklamą wpłynęła działalność sieci społecznościowych oraz innych serwisów, za pośrednictwem których wyjątkowo łatwo można wypromować własny produkt.

Dla kogo najwięcej miejsc pracy?

Eksperci odnieśli się też do miejsc pracy przeznaczonych dla absolwentów nauk ścisłych lub inżynieryjnych. „W porównaniu do 2020 r. najwięcej wakatów w skali roku przybyło w badaniach i rozwoju, teleinformatycznej administracji oraz e-commerce” − podano. W tej ostatniej kategorii wzrost liczby ofert spowodowało utrudnienie prowadzenia handlu w formie tradycyjnej oraz jego częściowe przejście do sfery online.

Wskazano też na wyjątkowo dobre wyniki w budowlance, którą epidemia dotknęła w niewielkim stopniu, jak również oferty pracy dla programistów. W ocenie analityków 2021 r. okazał się też relatywnie dobry dla większości zawodów usługowych. W stosunku do 2020 r. najwyraźniejsze wzrosty odnotowano w branży hotelarsko-gastronomicznej, edukacyjnej oraz logistycznej.

Źródło informacji: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.