Menu

Menu

​​Opakowania tekturowe a ekologia

Ekologia to ważny i bardzo aktualny temat. Ludzie z coraz większą uwagą podchodzą do ochrony środowiska, a firmy nieustannie szukają nowych „zielonych” rozwiązań. Ogromnym problem jest wszechobecny plastik i większość uwagi poświęca się znalezieniu dla niego zamiennika. Opakowania tekturowe należą do najtrwalszych wyrobów papierniczych i wyrabiane są z surowców odnawialnych dlatego nic dziwnego, że przyciągają coraz więcej zainteresowania.

opakowania tekturowe

Dlaczego warto szukać alternatyw dla plastiku i czy pudełka tekturowe na pewno są ekologiczne?

Producenci opakowań kartonowych korzystają przy ich wyrobie z masy papierniczej, tkaniny i włókna pozyskiwanego z drewna. W tym procesie najczęściej wykorzystywana jest makulatura, a papier jest surowcem, który podczas recyklingu nie traci na jakości. Dlatego pudełka kartonowe są produktem ekologicznym, gdyż przy ich produkcji korzysta się prawie wyłącznie z surowców odnawialnych.

Ich aspekt ekologiczny jest też uwarunkowany od podejścia użytkowników, ponieważ poprzez wyrzucanie niepotrzebnych już opakowań tekturowych do specjalnych kontenerów lub zanoszenie do skupu makulatury dajemy producentom opakowań możliwość wykorzystania surowca po raz kolejny. Obniża to też koszt produkcji tego typu materiałów, a oszczędność ma również duże znaczenie – wiele opakowań wysyłkowych używanych na całym świecie jest wykonanych właśnie z kartonu. Surowiec ten jest najczęściej wybierany alternatywą dla plastiku jako jego bezpieczny dla planety zamiennik, który równocześnie nie jest drogi w produkcji. Jeśli jednak pudełko kartonowe nie trafi na makulaturę, to nie zaszkodzi środowisku naturalnemu.

Tektura, w przeciwieństwie do plastiku, łatwo ulega rozkładowi i nie uwalnia przy okazji żadnych substancji toksycznych dla otoczenia. Nie akumuluje się także w środowisku dzięki szybkiej degradacji – opakowania ze sztucznych, nieodnawialnych surowców zalegają w środowisku wiele lat, a wyrzucone w miejscu do tego nieprzeznaczonym mogą tworzyć wysypiska, co ma niekorzystny wpływ na ekosystem. Co może prowadzić do katastrof ekologicznych, takich jak zatrucie gleby, wód gruntowych i wymierania niektórych gatunków.

Poza niskimi kosztami przy wytwarzaniu, opakowania tekturowe po złożeniu zajmują niewiele miejsca i są lekkie. Obniża to również ceny transportu i magazynowania, a jednocześnie ogranicza emisję spalin szkodliwych dla środowiska. Ich biodegradowalność i niski koszt nie mają jednak przełożenia na gorszą wytrzymałość, gdyż materiał, z którego są wyrabiane, jest bardzo odporny na uszkodzenia i rozerwanie. Istotną dla niektórych zaletą jest też niewątpliwie możliwość personalizacji takich opakowań, ponieważ tektura jest tworzywem bardzo łatwym do dekorowania i dostosowywania do własnych potrzeb. Dlatego często nie jest materiałem wykorzystywanym jednorazowo i służy między innymi jako alternatywa dla dekoracyjnych pudełek z innych surowców, które są mniej ekologiczne.

Sięgajmy po opakowania z certyfikatem FSC

Certyfikacja Forest Stewardship Council zapewnia konsumentów, że producent opakowań tekturowych korzysta z drewna pochodzącego z odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Organizacja FSC powstała w obawie przed rosnącym problemem wylesiania i jest przeznaczona dla przedsiębiorców wykorzystujących drewno jako surowiec w produkcji oraz do podmiotów, które zarządzają lasami. Ma na celu zapewnić odpowiedzialne korzystanie z tych zasobów i stosowanie odpowiedzialnych praktyk leśnych. Z tego względu konsumenci powinni zwracać uwagę, czy produkt jest oznaczony certyfikatem FSC i dana firma wspiera rozsądne gospodarowanie zasobami leśnymi, a producenci opakowań powinni ubiegać się o certyfikację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.